Miloš Zeman udělil milost Nečasové v kauze vojenského zpravodajství. Úsměvně a jednoduše se vyjádřil Andor Šándor
Prezident Miloš Zeman udělil Janě Nečasové milost v případu zneužití vojenského zpravodajství, uvedla dnes Česká televize (ČT). Hlava státu podle ní odpustila podmíněně odsouzené manželce někdejšího premiéra Petra Nečase (58) zkušební dobu. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila politického komentátora Andora Šándora (65) s dotazem, jak na věc nahlíží. Z jeho slov vyplynulo jediné: »Pokud nemáte žádnou pravomoc, tak ji nelze zneužít«, uvedl.
Soud Nečasovou (dříve Nagyovou) v březnu 2019 potrestal třemi roky vězení s pětiletým podmínečným odkladem a desetiletým zákazem působení ve vedoucích funkcích státní správy.
Podle pravomocného verdiktu Nečasová zosnovala zneužití pravomoci, když nezákonně úkolovala zpravodajce, aby zařídili sledování premiérovy bývalé ženy Radky. Získáním informací o její předpokládané nevěře chtěla uspíšit Nečasův rozvod. Kauza »Vojenského zpravodajství« přispěla v roce 2013 k pádu vlády.
Jak se na věc dívá generál v záloze, bezpečnostní expert a politický komentátor Andor Šándor, přiblížil na dotaz pro ŽivotvČesku.cz.
"Dlouhodobě jsem názoru, a to jsem právní nihilista, ale když nemáte žádnou pravomoc, tak ji nemůžete zneužít. Jana Nečasová jinými slovy žádnou pravomoc úkolovat tajné služby neměla, a kdyby páni ředitelé byli chlapi, kteří znají zákon, tak by se jí zeptali, odkud pochází daný úkol, zda z její hlavy, případně hlavy pana premiéra, sdělili by celou věc ministrovi obrany a vše by bylo v pořádku. To znamená, že pokud člověk nemá žádnou pravomoc, nemůže ji uplatňovat. A to paní Nečasovou nechci hájit, nezáleží mi na ní," uvedl k situaci, kdy Miloš Zeman udělil Janě Nečasové milost v kauze zneužití »Vojenského zpravodajství« s tím, že obecně je proti prezidentským milostem, které nejsou uděleny z důvodů čistě humanitárních.
"Ministerstvo spravedlnosti obdrželo z kanceláře prezidenta republiky rozhodnutí prezidenta republiky o prominutí zbytku zkušební doby Janě Nečasové," uvedlo ministerstvo na twitteru. Ministerstvo nebylo adresátem návrhu o prominutí a nevedlo o něm žádné řízení.
MSp obdrželo z kanceláře prezidenta republiky rozhodnutí prezidenta republiky o prominutí zbytku zkušební doby Janě Nečasové. @SpravedlnostCZ nebylo adresátem návrhu o prominutí a nevedlo o tomto žádné řízení.
— MSp ČR (@SpravedlnostCZ) January 20, 2023
Hlava státu prominula Nečasové část trestu, který jí byl uložen za dva přečiny zneužití pravomoci úřední osoby. "Pan prezident přihlédl k tomu, že od spáchání skutků uplynulo již téměř deset let a tomu, že omilostněná od té doby žije řádným životem," uvedl Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček na Twitteru s tím, že současně uložený trest zákazu činnosti se na milost nevztahuje.
Ve stejné kauze zneužití Vojenského zpravodajství byli kromě Nečasové odsouzeni také bývalí zpravodajci Milan Kovanda, Ondrej Páleník a Jan Pohůnek, kteří dostali podmíněné tresty a zákazy činnosti ve zpravodajských službách a bezpečnostních sborech.
Bývalý předseda vlády Petr Nečas nadále čelí obžalobě, kdy v případu zneužití zpravodajské služby dvakrát křivě vypovídal, a to ve prospěch své manželky, obvinění z toho ale odmítá. V případě kauzy »Vojenského zpravodajství« ji označil za politickou. Podle něj bylo jejím hlavním motivem svrhnout vládu.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.