Miloš Zeman v rozhovoru po návratu z nemocnice promluvil o hyenách přejících mu smrt. Slíbil, že se postaví na vlastní nohy

Miloš Zeman
Miloš Zeman
Foto: Profimedia
Se svolením Jiřího Ovčáčka
Jiří Ovčáček | Redaktor a komentátor
[email protected]
Publikováno: 5. 4. 2024

Rozhovor: Bývalý prezident, ekonom a prognostik Miloš Zeman pobyl tři týdny na nemocničním lůžku –⁠⁠⁠⁠⁠ po operaci, kdy mu byla v noze odstraněna nebezpečná krevní sraženina. S portálem ŽivotvČesku.cz hovořil už ve svém domově v Lánech, v útulném atriu obklopeném zahradou, jež přiléhá k pracovně s velkou knihovnou a psacím stolem. V jarním povětří Miloš Zeman mluvil o nemocniční péči, nešetřil velkým poděkováním lékařům a poodkryl plány na oslavu 80. narozenin, které připadají na 28. září letošního roku.

Ve středu jste se vrátil z nemocnice, hovoříme spolu o den později. Jak se cítíte doma, v milovaných Lánech?

Chtěl bych především poděkovat vedení a personálu Fakultní nemocnice v Motole za skvělou péči. To není fráze. Ti lidé se tam ke mně chovali tak senzačně, že jsem se až někdy styděl za to, jakou péči mně věnují.

Z nemocničního lůžka jste vzkázal, že z politiky neodejdete. Co to konkrétně znamená?

Znamená to, že budu dále působit tak, jako jsem doposud působil, tedy ve veřejném prostoru. A že se z tohoto prostoru nestáhnu, třebaže bych tím udělal radost některým hyenám, jež mi, mimo jiné, v posledních dnech přály i smrt.

Na druhou stranu vám ale řada lidí přála brzké uzdravení. Co byste jim teď oplátkou řekl?

Velice jim za to děkuji. Odplatím jim tím, že budu velice pečlivě poslouchat jejich názory a budu se zajímat o jejich starosti a jejich problémy.

Budete také pečlivě poslouchat rady lékařů a snažit se více používat chodítko?

Vždy jsem poslouchal rady svých lékařů. A samozřejmě, že se budu snažit, jako tomu bylo v minulosti, postavit se na vlastní nohy.

Blíží se vaše životní jubileum –⁠⁠⁠⁠⁠ 80. narozeniny. Chystáte oslavu s přáteli?

Moje setkání bude pouze setkáním s dlouholetými přáteli. Za těch třicet pět let v politice, kdybych počítal všechny i krátkodobější a střednědobější přátele, tak možná, že kdybych najal O2 arenu, tak by se tam všichni vešli. Ale toto bude v jednom útulném hotelu. A další podrobnosti nebudu prozrazovat.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.