Miminko vychovávají dvě maminky. Výměna manželek ukázala, jak se žije v rodinách stejnopohlavních párů

Autor: TV Nova | Výměna manželek
Alžběta Staňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 1. 2. 2023

Nejnovější epizoda Výměny manželek tentokrát diváky zavedla do rodiny, ve které se o osmiměsíčního Tobiáše starají dvě maminky, Vendy (26) a Nikola (27). Sympatický pár žije už rok v registrovaném partnerství. A jak se náhradní maminka Zuzana (25) dozví, jako stejnopohlavní pár mají život v ledasčem komplikovaný. "Myslím, že tahle epizoda ukázala, že dvě maminky se dokážou o děti postarat stejně dobře jako rodiče obou pohlaví," uvedla pro ŽivotvČesku.cz kreativní režisérka pořadu Jana Rezková.

První rodina z nejnovější epizody Výměny manželek žije v Teplicích v pronajatém bytě 3+1. Vendy (26) je na mateřské dovolené. Její partnerka Nikola (27) se živí jako operátor kvality. Obě dámy spolu mají osmiměsíčního syna Tobiáše. Partnerky jsou spolu dva roky, z toho rok žijí v registrovaném partnerství. Do Výměny manželek se přihlásily čistě proto, že byly zvědavé, jaký je to pocit. Chtěly také světu ukázat, že i dvě holky dokážou dobře vychovat dítě. Nikola by také ocenila, aby si Vendy uvědomila, že existují i důležitější věci, než je úklid domácnosti.

Druhá rodina pochází z obce Lukavice poblíž Klatov. Zde mají vlastní dům, který ještě dostavují. Zuzana (25), jež je na mateřské dovolené, a Petr (29), který se živí jako svářeč, jsou spolu tři roky a mají dceru Elišku (1) a syna Jakuba (3). Do Výměny je sice přihlásili z legrace kamarádi, oba ale uznali, že ve vztahu mají problém shodnout se na přístupu k výchově dětí. Petr si od účasti také sliboval, že by jeho žena mohla začít být pořádnější.

Zuzana se po příjezdu do náhradní rodiny dozvěděla, jak žijí stejnopohlavní rodiny. Jak jí prozradila Nikola, protože biologickou matkou malého Tobiáše je její partnerka Vendy, ona před českým zákonem oficiálně k chlapci nemá žádnou vazbu. Pokud by se tak pár rozešel, záleželo by pouze na Vendy, zda by Nikole umožnila malého syna vídat. "Připadá mi to jako diskriminace. Myslím, že na tyto rodiny by stát měl také myslet a měly by mít stejná práva," okomentovala situaci zaskočená Zuzana.

Ve druhé domácnosti se vše točilo kolem úklidu. Vendy totiž zjistila, že Zuzana není úplně nejpečlivější hospodyňka a nalezla v její domácnosti řadu nepříjemných překvapení. Jednalo se třeba o špinavé pekáče a pánve se zbytky starého oleje v kredenci, znečištěné dětské vybavení nebo nánosy prachu, který se na daných místech střádal nejspíš pořádně dlouho. Mezi osmi očima se jí proto rozhodla pořádně promluvit do duše.

Špatně uklizené domácnosti jsou ve Výměně manželek poměrně časté téma. "Každý má hranici toho, co mu ještě připadá jako přijatelné životní prostředí, úplně jinde. Je pravda, že nepořádní lidé tím vlastně nikomu neubližují. Trochu se to samozřejmě komplikuje, pokud takoví lidé mají děti. Malému dítěti nepořádek nevadí, když v takovém prostředí vyrůstá," zamyslela se pro ŽivotvČesku.cz nad hranicí toho, co je ještě normální, Jana Rezková, kreativní režisérka pořadu.

Výměna manželek je jedním z nejoblíbenějších pořadů v Česku. V loňském únoru, kdy bylo odvysíláno pět premiérových dílů, byl průměrný podíl na sledovanosti 28,38 procenta v cílové skupině 15–54, reality show bodovala zejména u mladšího ženského publika 15–34 let (share 42,14 %).

Zuzana z Výměny manželek
Zuzana z Výměny manželek
Foto: Se svolením TV Nova

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.