Mimořádný stav nevyloučil. Ministr Jan Hamáček upřesnil, za jakých podmínek nastane

Ministr vnitra Jan Hamáček
Ministr vnitra Jan Hamáček
Foto: Profimedia.cz
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 28. 9. 2020

Vláda zatím zvládá situaci kolem epidemie nemoci covid-19 standardními prostředky. Ovšem pokud by ale došlo k výpadku zdravotnického personálu, je třeba zvážit vyhlášení nějaké formy mimořádného stavu. Pro ŽivotvČesku.cz to uvedl ministr vnitra a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (41).

Podle ministra situace, kdy by muselo dojít k vyhlášení nouzového stavu, podle současný dat nenastane v následujících dnech. "Zatím se vyhlášení nouzovému stavu neblížíme. Není to otázka nejbližších dnů. Nicméně nějaká forma mimořádného stavu, to znamená stav nouzový, nebo stav nebezpečí na území kraje by byl vyhlášen v případě, že bychom narazili na zákonné limity. To znamená, že bychom nemohli některá opatření dělat podle zákona na ochranu veřejného zdraví," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz první vicepremiér Jan Hamáček.

Obavy panují nejvíce kolem kapacity zdravotního personálu. A to zejména kvůli možným rizikům nákazy. Dobrou zprávou v současnosti je, že křivka nárůstu v posledních dnech zpomalila. To podle ministra ukazuje, že jsou dosavadní přijatá opatření účinná.

"Teď se ukazuje, že největší problém může nastat při zajišťování náhradních lůžek v Praze, když bychom chtěli připravovat lůžka mimo nemocniční zařízení například v nějakých hotelech nebo ubytovnách, tam už by to minimálně vyžadovalo stav nebezpečí. Případně, že by se ukázalo, že chybí zdravotnický personál a vláda by rozhodla, že potřebuje povolat třeba mediky nebo studenty středních škol, tak to by už vyžadovalo nouzový stav, protože to je ukládání pracovní povinnosti," dodal pro ŽivotvČesku.cz Jan Hamáček, který věří, že se černý scénář nenaplní a naopak se situace v souvislosti s šířením viru na území České republiky stabilizuje.

Aktualizováno 18:00: Ministr zdravotnictví Roman Prymula oznámil, že navrhne nouzový stav a zřejmě to udělá už na příštím jednání vlády. Ministr vnitra Jan Hamáček na jeho nedělní slova reagoval ZDE: Pokud ministr Prymula navrhne nouzový stav, situace je vážná. Podpořím ho, říká Jan Hamáček

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.