Pokud ministr Prymula navrhne nouzový stav, situace je vážná. Podpořím ho, říká Jan Hamáček

Ministr vnitra Jan Hamáček
Ministr vnitra Jan Hamáček
Foto: Profimedia.cz
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 28. 9. 2020

Ministr zdravotnictví Roman Prymula navrhne nouzový stav a zřejmě to udělá už na příštím jednání vlády. Z jeho slov vychází, že současná situace si to vyžaduje. Podle vicepremiéra a šéfa Ústředního krizového štábu Jana Hamáčka zřejmě ministerstvo zdravotnictví odborně vyhodnotilo situaci, která není příznivá. V případě, že Prymula skutečně navrhne nouzový stav, na prvním místě je ochrana obyvatel a jako koaliční partner současné vlády návrh podpoří, uvedl pro ŽivotvČesku.cz.

Udělat to určitě musíme. Bez toho moc šance není. Já myslím, že to bude na prvním jednání vlády,“ sdělil Prymula pro portál Respekt.cz.

Doposud se vládní činitelé shodovali, že situace by se v souvislosti s šířením infekce na území České republiky mohla po zavedení opatření dostat pod kontrolu. Teď to ale vypadá, že stav není příznivý.

"Pokud mluví ministr zdravotnictví o nouzovém stavu, tak to znamená, že se naplnila jedna z podmínek, o kterých jsem hovořil v souvislosti s ministerstvem zdravotnictví. (Mimořádný stav nevyloučil. Ministr Jan Hamáček upřesnil, za jakých podmínek nastane - psali jsme ZDE). To znamená, že ministerstvo zdravotnictví muselo dojít k závěru, že by bylo vhodné přijmout takové opatření, které už není možné vydat podle zákona o ochraně veřejného zdraví," řekl pro ŽivotvČesku.cz ministr vnitra Jan Hamáček.

V tomto týdnu chce ministr zdravotnictví oznámit další balíček opatření, která by měla cílit na zamezení vyšší míry kontaktu mezi lidmi. Uvažuje o omezení shromažďování na maximálně 10 až 20 lidí. Podle něj se také povede debata o zavedení distanční výuky na středních školách.

"Pokud ministerstvo zdravotnictví jako odborný subjekt dospělo k názoru, že situace je natolik závažná, tak nesouhlasit znamená, že bychom znemožnili fungování. A tedy i ochranu obyvatel, což je z mého pohledu nepřípustné. Zdraví obyvatel je pro nás jako koaličního partnera na prvním místě. Ale nebudu v tuto chvíli nic predikovat dopředu, počkám si na přesný návrh ministra zdravotnictví," dodal ministr vnitra a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček s tím, že podle všeho ministerstvo vyhodnotilo stav na odborné bázi jako velmi závažný.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.