Ministerstvo Ivana Bartoše se nadále trápí a o osudu michelinských hvězd v ČR nemá jasno. Šéfkuchař Radek Kašpárek promluvil o gastro trapasu

Ivan Bartoš
Ivan Bartoš
Foto: Se svolením Ivana Bartoše
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 11. 3. 2023

Ministerstvo pro místní rozvoj, kterému šéfuje Ivan Bartoš (42), ani po několika týdnech nerozhodlo, zda za ČR zaplatí společnosti Michelin poplatek za zařazení do prestižního gastronomického průvodce. Stát by se tak mělo teprve až v následujících týdnech, uvedl to vedoucí komunikace a PR manažer kabinetu ministra pro místní rozvoj Petr Waleczko. Firma požaduje za tři roky deset milionů Kč. Před 25 lety dostala pražská restaurace Allegro v hotelu Four Seasons jako první v postkomunistických zemích michelinskou hvězdu, v současnosti ji mají dva pražské podniky. Udržení průvodce v ČR podporují oborové organizace. Situaci, která už působí značně komicky, okomentoval pro ŽivotvČesku.cz šéfkuchař Radek Kašpárek (41), jehož restaurace Field opakovaně získala michelinskou hvězdu. Z jeho slov vyplynulo, že je to velmi smutná situace, která v případě záporného rozhodnuti může skončit pro ČR gastro trapasem.

Na požadavek společnosti Michelin zaplatit za zařazení do průvodce upozornily v lednu Seznam Zprávy. Server uvedl, že za loňský rok Michelin doporučení pro Česko zatím nevydal, protože i tento ročník již byl podmíněn poplatkem. Ministerstvo spolu s agenturou CzechTourism, zástupci české gastronomie a dalšími organizacemi podle Waleczka zvažuje možné scénáře a případný rozsah podpory gastronomie a cestovního ruchu v ČR. "Spolupráce agentury CzechTourism se společností Michelin, v různých variantách, je jednou ze zvažovaných možností. Další postup bude rozhodnut v následujících týdnech," doplnil.

Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila slavného šéfkuchaře Radka Kašpárka, který je spolumajitelem restaurace Field. "Pokud Michelin odejde z Česka, tak je to opravdu ostuda a trapas obřích rozměrů. Michelin má celosvětovou prestiž a v okolních evropských státech o tom vůbec nepřemýšleli a opět jen v ČR jsou kolem toho pochybnosti. Nejde totiž jen o restaurace v hlavním městě, ale do budoucna i mimo Prahu. Pokud ČR o michelinského průvodce přijde, tak s ním ztratí nejen prestiž, ale i určitý respekt, a to se už opravdu zařadíme někam s nadsázkou řečeno za Kongo či Mosambik," sdělil pro ŽivotvČesku.cz věhlasný gasto mistr, který věří, že nakonec rozum zvítězí nad tím, o čem není ani třeba dlouze přemýšlet.

Manažer Asociace kuchařů a cukrářů ČR Tomáš Popp řekl, že asociace podporuje udržení průvodce v ČR. "Vnímáme, že je u nás odhadem i ke 30 restauracím, které by do průvodce mohly být zařazeny. I kdyby neaspirovaly přímo na ocenění hvězdou, ale na Bib Gourmand, neboli restauraci nabízející dobré jídlo za dobrou cenu, či zařazení do průvodce bez přímého ocenění," uvedl. Upozornil také na to, že v současné době se omezuje pouze na restaurace v Praze a měl by se rozšířit na celé Česko.

Pokud by Česko průvodce vynechal, byl by to podle Poppa signál, že tuzemská gastronomie není na světové úrovni. "Po jedné hvězdě dlouhodobě drží pražské restaurace Field a La Degustation Bohême Bourgeoise a byla by velká škoda, pokud by jejich energie a skvělá práce měly být zmařeny," dodal. Vysokou úroveň české gastronomie podle něj potvrzují i úspěchy Národního týmu kuchařů a cukrářů na mezinárodních soutěžích.

Popp i Luboš Kastner z Českého gastronomického institutu uvedli, že oceňují snahu ministerstva i agentury CzechTourism v podpoře české gastronomie. Podle Kastnera je považována za jeden z hlavních pilířů cestovního ruchu v ČR. "To je velká změna oproti minulosti a strategická spolupráce státu a oboru gastronomie je pro rozvoj nejen cestovního ruchu, ale i kvality a profesionality v oboru, do budoucna zásadní," řekl.

Země, jako je Maďarsko, Slovinsko a další, mají podepsáno, jak už je v české politice zvykem, v tuzemsku se váhá. Před pár týdny se k věci vyjádřil pro ŽivotvČesku.cz i šéfkuchař Zdeněk Pohlreich, který považuje za nemyslitelné, aby ČR přišla o prestižního průvodce.

"Nevím, jestli je to vražda české gastronomie, ale je to kulturní věc. To se netýká jen pár vyvolených, ale celkové prezentace naší země. Když si to mohou dovolit Slovinci a Maďaři, tak nechápu, proč bychom si to nemohli dovolit my," řekl pro ŽivotvČesku.cz Zdeněk Pohlreich s tím, že v porovnání, kam se mnohdy neefektivně vydávají peníze daňových poplatníků, jde lidově řečeno o »finanční plivanec v moři«. Částka 10 milionů korun je totiž na tři roky.

"Na denní bázi jde o drobné, to dá státu jedna lepší hospoda státu na daních, když to řeknu s nadsázkou. A to jde o částku za tři roky. Upřímně si myslím, že to není ani k diskuzi. Je to věc, která se má bez debaty zaplatit. Tady v ČR se podporuje řada věcí, které nemají smysl, v tomto případě vůbec nechápu, co se řeší. Ale když k tomu budeme přistupovat takto, tak můžeme zrušit Pražské jaro, motocyklovou Grand Prix České republiky už jsme taky zničili, chybí Velká Pardubická, řada věcí se dá zrušit a můžeme se tvářit, že okolní svět neexistuje," dodal pro ŽivotvČesku.cz.cz uznávaný šéfkuchař.

Jedna hvězda Michelin označuje velice dobrou restauraci ve své kategorii, dvě hvězdy výtečnou kuchyni, která stojí za návštěvu, a tři hvězdy výjimečnou kuchyni, která stojí za zvláštní cestu. Pražské restaurace dosud nikdy při jednom hodnocení nezískaly více než jednu hvězdu.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.