Ministerstvo nepočítá se zavíráním služeb a obchodů. S odložením respirátorů se musí ještě počkat. Promluvil epidemiolog

Koronavirus - Ilustrační snímek
Koronavirus – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 29. 8. 2021

Ani v nejrizikovějším scénáři vývoje epidemie covidu-19 se podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (34) na podzim nepočítá s uzavíráním služeb a obchodů. Zatím se ale neuvažuje o tom, že by se zmírnilo opatření v souvislosti s nošením ochrany nosu a úst. Podle epidemiologa Romana Prymuly (57) stále mají svůj význam. "Bohužel tu je ještě populace, která je vnímavá," uvedl pro ŽivotvČesku.cz.

Vojtěch dnes v diskusním pořadu televize Prima řekl, že scénáře dalšího vývoje se cizelují a jsou založeny na vývoji proočkovanosti. Mnohem více budeme vědět v září po návratu dětí do škol, poznamenal ministr. V té době se podle něj bude »lámat chleba«.

Ochrana dýchacích cest a prokazování bezinfekčnosti jsou podle Vojtěcha základní opatření, která by měla ještě nějakou dobu zůstat. Na otázku, jak dlouho bude povinné nošení respirátorů, Vojtěch odhadl, že zatím do října, pak se situace vyhodnotí. 

"Stávající situace ukazuje, že nebude opravdu nutné měnit dramaticky opatření, na druhou stranu respirátory, potažmo roušky bych ve vnitřních prostorech neodkládal, protože stále mají svůj význam a bohužel tu je ještě populace, která je vnímavá," řekl pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog Roman Prymula.

Respirátor musí nyní lidé nosit například v MHD, obchodech či vnitřních prostorách veřejných budov.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.