Ministerstvo zdravotnictví se rozhodlo dát viru ještě jednu šanci, říká Milan Kubek o zmírnění opatření

Prezident České lékařské komory Milan Kubek
Prezident České lékařské komory Milan Kubek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 28. 5. 2021

Ministerstvo zdravotnictví podle nového ministra Adama Vojtěcha (34) zmírňuje podmínky pro omezení restaurací a služeb kvůli rozhodnutí Nejvyššího správního soudu (NSS). Chce se mu ale bránit u Ústavního soudu, řekl po jednání vlády. Nebudou tak dál uzavřené restaurace, bary, herny a kasina nebo vnitřní bazény. Návštěvníci dál budou muset mít testy, potvrzení o očkování, nebo o prodělání nemoci covid-19. "Je vidět, že ministerstvo zdravotnictví se rozhodlo dát viru ještě jednu šanci. To rozhodnutí je naprosto nepochopitelné," řekl ke zmírnění protiepidemických opatření prezident České lékařské komory Milan Kubek (53).

Už při svém středečním druhém nástupu do funkce mluvil Vojtěch o tom, že mu jako právníkovi vadí to, že soudy ruší protiepidemická opatření, která připravilo ministerstvo zdravotnictví. Na tiskové konferenci řekl, že z rychlejšího rozvolňování, které není jen z epidemiologických, ale z právních důvodů, není úplně šťastný. "Kdyby nás k tomu nedonutil rozsudek Nejvyššího správního soudu, tak bych navrhoval spíš dodržení termínu 14. června," uvedl.

"Mě mrzí, že ministerstvo zdravotnictví není schopno napsat žádné opatření tak, aby vyhovělo právním požadavkům. Je špatně napsaný pandemický zákon. Těch chyb, které se začínají kumulovat, je hodně. Jednou z chyb je politické rozhodnutí, že 3 týdny po aplikaci jedné dávky vakcíny by měl být člověk bezpečnou osobou, což není pravda, protože tři týdny po aplikaci může člověk onemocnět, může nakazit někoho jiného. Další chybou je toto překotné rozvolňování. Nejprve byl systém PES, teď máme nějaké balíčky, které se nerespektují. To pokušení politiků zavděčit se lidem je obrovské, pocit odpovědnosti velmi nízký," řekl pro ŽivotvČesu.cz svůj pohled na pondělní rozvolnění Milan Kubek s tím, že rozvolnění je riziko, protože je stále poměrně velké množství lidí, kteří mohou onemocnět.

Vláda od pondělka výrazně rozvolní protiepidemická opatření. Otevřou se vnitřní prostory restaurací i dalších stravovacích zařízení, v provozu budou moci být i umělá koupaliště, sauny, wellness, kluby, diskotéky, herny a kasina. Budou však platit kapacitní limity, návštěvníci budou muset mít testy, potvrzení o očkování nebo prodělané nemoci covid-19 . V klubech se nebude smět tančit. K náhlému rychlému rozvolnění vláda podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) přistoupila, aby respektovala rozsudek Nejvyššího správního soudu (NSS). Epidemie v Česku podle dat ministerstva zdravotnictví dál ustupuje a počet očkovaných za den překonal 100.000.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.