Ministr Adam Vojtěch má jasno. Odpověděl, jak to bude s povinností roušek ve třídách

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Foto: Archiv Adama Vojtěcha
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 7. 9. 2020

Od středy se v Praze rozšíří povinnost nosit roušky v obchodech a nákupních centrech. Od pondělí 14. září pak bude ochrana úst a nosu povinná ve společných prostorách škol s výjimkou tříd, oznámila v pátek pražská hygienička Zděnka Jágrová. Jak tomu bude ale do budoucna, zda roušky se zavedou i ve třídách, odhalil pro ŽivotvČesku.cz ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Povinnost nosit roušky platí od 1. září již ve všech prostředcích hromadné dopravy a všech veřejných vnitřních prostorách pražského metra a dalších. I část pražských škol toto opatření zavedla při zahájení školního roku. V tuto chvíli ale padá otázka, zda dojde k tomu, že roušky budou mít žáci i ve třídách.

"My všechna opatření, pokud jde o školy, konzultujeme s ministertstvem školství. Roušky v samotné výuce mohou být problematické, protože děti potřebují pořádně artikulovat třeba při výuce jazyků a podobně. Takže roušky mohou být komplikací v běžné výuce, proto hygienici v Praze přistoupili k tomu opatření týkající se společných prostor," uvedl pro ŽivotvČesku.cz ministr zdravotnictví.

"V rámci tříd, kde nedochází k tak nadměrné interakci jako na chodbách, tak roušky v tuto chvíli povinné nebudou, ale nemohu vyloučit, že pokud se situace bude zhoršovat, že by došlo k nějakému dalšímu zpřísnění opatření u škol," upřesnil Adam Vojtěch.

Zatím ministerstvo zdravotnictví společně s ministerstvem školství situaci analyzují. "Školní rok nám začal 1. září a uvidíme, jak moc školy budou místem, kde se koronavirus bude šířit," dodal pro ŽivotvČesku.cz Vojtěch.

Adam Vojtěch dlouhodobě a opakovaně apeluje na občany, aby dodržovali pravidlo »3R« - tedy roušky, ruce, rozestupy, což je na dobrovolné zodpovědnosti každého jednotlivce. Zároveň ministr dal najevo, že v tuto chvíli není vůle pro razantní opatření, která by následně narušila chod ekonomiky.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.