Ministr Adam Vojtěch prozradil, jak to bude s nošením roušek venku a zda se nasadí

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 12. 9. 2020

Laboratoře v Česku za pátek odhalily rekordních 1447 případů koronaviru, který způsobuje onemocnění COVID-19. Počty nakažených se v posledních dnech zvýšily. V souvislosti s tím od čtvrtka je kvůli zhoršené epidemické situaci povinné nosit roušku ve vnitřních prostorách budov v celé zemi. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch pro ŽivotvČesku.cz prozradil, zda při setrvalém stavu počtu nakažených případně vyšším budou povinné roušky i venku.

Čtvrteční opatření v souvislosti s plošným nasazením roušek ve vnitřních prostorách by mělo během následujícího týdne, dvou ukázat, zda se povedlo vir přibrzdit. Pokud ale čísla klesat nebudou, je pravděpodobné, že dojde k dalším opatřením - jedním z nich by podle modelu z jara mohlo být nošení roušek ve venkovních prostorách. Ministr zdravotnictví upřesnil, zda se s takovým opatřením počítá.

"Myslím si, že roušky venku nikoliv. Je to otázka nějaké zkušenosti a víme, že infekce se šíří zejména ve vnitřních prostorech, uzavřených prostorech, kde je větší koncentrace lidí a nikoliv, že by se člověk nakazil, když jde na ulici. Z tohoto pohledu nevnímám povinnost nošení roušek venku jako účelnou," prozradil pro ŽivotvČesku.cz ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, který tak nejspíše uklidnil řadu Čechů, kterým nošení roušek nedělá vůbec radost.

Právě zavedení roušek by primárně mělo zabránit tomu, aby docházelo ke zvýšenému počtu klinických případů. Těch za uplynulý měsíc přibylo více než dvojnásobně. Počet lidí ve vážném stavu se pak zvýšil téměř na čtyřnásobek, ve čtvrtek jich v nemocnicích bylo 65. Aktuálně je hospitalizováno 264 pacientů v souvislosti s nákazou.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.