Ministr Blatný: Návrat do čtvrtého stupně nenavrhujeme. Bary, hospody a restaurace do 20:00

Ministr zdravotnictví Jan Blatný
Ministr zdravotnictví Jan Blatný
Foto: Jakub Poláček / CNC / Profimedia
Publikováno: 7. 12. 2020

Ministerstvo zdravotnictví zatím nenavrhuje přechod ze třetího zpět do čtvrtého stupně protiepidemického systému PES. Skóre je podle ministra Jana Blatného (za ANO) na hranici, stav epidemie stagnuje. Řekl to na tiskové konferenci po dnešním jednání vlády.

"Od začátku říkáme, že protiepidemický systém je zásadním, nikoliv jediným zdrojem rozhodování pro naše rozhodování. Je to uvedeno už v metodice," řekl ministr.

Do týdne se do výpočtu rizikového skóre podle Blatného promítne nová metodika Evropského centra pro kontrolu infekčních nemocí (ECDC), která dává antigenní testy naroveň s testy PCR. Už minulý týden ministr uvedl, že v takovém případě by byl podíl pozitivních testů, který je jedním z parametrů výpočtu, zhruba 14 procent místo současných asi 21 procent.

Vládní kabinet Poslaneckou sněmovnu požádá o prodloužení nouzového stavu o 30 dní.

Co se nově mění:

  • Bary, restaurace a další stravovací zařízení budou muset od středy zavírat nejdéle ve 20:00 včetně výdejních okének a hotelových restaurací
  • Vláda dnes nerozhodla, od kdy budou moci být v provozu lyžařská střediska. Epidemická situace není debatě příznivá
  • Zakázána bude po celý den konzumace alkoholu na veřejnosti. Na všech trzích bude zakázán provoz stravovacích služeb a rovněž prodej alkoholu
  • Restrikce se netýká rozvozu jídla. 

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.