Ministr Jan Hamáček: Je pravda, že nová mutace je agresivnější než původní, říká

Ministr vnitra Jan Hamáček
Ministr vnitra Jan Hamáček
Foto: Profimedia.cz
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 28. 1. 2021

Nakažlivější takzvanou britskou mutaci koronoviru způsobujícího nemoc covid-19 zaznamenal Státní zdravotní ústav (SZÚ) už ve více než 200 případech v rámci Česka. Ze zpětné analýzy vyplývá, že se tato varianta na našem území šíří minimálně od začátku prosince. "Ta epidemie »britská« roste rychleji a 40 procent se nám zkracuje reakční doba," řekl pro ŽivotvČesku.cz ministr vnitra Jan Hamáček (42).

Národní referenční laboratoř pro chřipku (NRL) v poslední zprávě z tohoto týdne uvádí, že britská varianta se na území ČR vyskytuje přinejmenším od začátku prosince loňského roku. Podle laboratoře to vyplývá ze zpětné analýzy.

"Je pravda, že nová mutace je agresivnější než původní. My jsme o tom několikrát mluvili na Ústředním krizovém štábu a na Radě vlády pro zdravotní rizika a ten hlavní problém je, pokud mají pravdu odborníci a já nemám důvod jim nevěřit, tak to znamená, že zvýšená rychlost viru má za následek, že se zkracuje nějaký reakční čas pro vládu, aby na to reagovala. Ta epidemie »britská« roste rychleji a 40 procent se nám zkracuje reakční doba. Tedy to jsme brali v potaz, když jsme diskutovali o nastavení systému PES, kromě toho pan ministr Jan Blatný dostal kromě toho za úkol připravit PSA stupeň šest, a to jsou opatření, která by vstoupila do »hry« v případě rapidního šíření epidemie i v důsledku té mutace. Nechceme nikoho strašit, neříkáme, že to je na pořadu dne, ale chceme to mít připravené, kdyby k šíření mutace došlo," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz ministr vnitra a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček.

Odborníci se na základě zkušeností z okolních zemí domnívají, že v současné době může být asi desetina všech případů s novou mutací. Kvůli rychlejšímu šíření podle některých vědců převládne už v polovině února, optimisticky v březnu.

Český ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) v úterý ve Sněmovně novinářům řekl, že nová mutace se zatím nešíří v celé společnosti, ale jde o jednotlivé případy. Hygienici kontakty lidí, u kterých vykazují vzorky podezření, podle něj trasují přednostně.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.