Ministr Jan Hamáček odletí do Moskvy kvůli Sputniku V. Na Slovensku nákup ruské vakcíny odstartoval vládní krizi

Ministr vnitra Jan Hamáček
Ministr vnitra Jan Hamáček
Foto: Profimedia
Publikováno: 14. 4. 2021

Vicepremiér, ministr vnitra a pověřený ministr zahraničí Jan Hamáček (ČSSD) v pondělí odletí do Moskvy, kde bude jednat o případných dodávkách vakcíny proti covidu-19 Sputnik V po jejím schválení Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA). Oznámil to dnes na twitteru. Český lékový ústav podle své mluvčí seznámil ministra zdravotnictví na jednání s informacemi, které o Sputniku V má.

Hamáček se v Moskvě setká s ruským ministrem průmyslu a obchodu Denisem Manturovem, řekl dnes Deníku N bývalý předseda slovenského parlamentu Andrej Danko, který bude členem Hamáčkovy delegace. "Mám na starosti to, abych všechny kontakty, které jsem využil pro Slovensko ve vyjednávání o Sputniku, předal i České republice. Právě proto mne oslovil pan ministr vnitra Jan Hamáček," řekl Danko. Dodal, že Manturov je jeho dlouholetý známý.

Na Slovensku nákup ruské vakcíny odstartoval vládní krizi, její dovoz prosazoval navzdory nesouhlasu části koalice hlavně bývalý premiér Igor Matovič. Slovensko dosud ale vakcínu nezačalo používat. Slovenský státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) uvedl, že pro nedostatek informací z ruské strany nemohl vydat své stanovisko k bezpečnosti a účinnosti přípravku.

Hamáček už v pondělí uvedl že chce, aby bylo Česko připraveno na okamžitý nákup ruské vakcíny, až ji EMA schválí. Neschválenou vakcínou by podle něj Česko očkovat nemělo a nebude. Novinářům současně řekl, že vnímá snahy, například Německa, vakcínu si předjednat. Také Danko se domnívá, že Hamáček chce být na případný nákup připraven. "Vnímám tu cestu tak, že (Hamáček) chce nějaké věci předjednat, aby Česku neujel vlak. Kapacita je omezená. On dělá podmínky a já dělám pro Česko jenom přátelský servis," řekl serveru. K případným dalším schůzkám během Hamáčkova pobytu v Moskvě se odmítl vyjádřit. "V rámci této cesty mám na starosti technickou část a detaily kontraktu jsou v rukách pana Hamáčka," dodal.

Hamáček serveru řekl, že bude řešit pouze případný dovoz vakcíny Sputnik V, nikoli tendr na dostavbu Dukovan.

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) minulý týden uvedl, že by se neschválené preparáty včetně vakcíny Sputnik V mohly v Česku používat v klinických studiích a že požádal o informace o Sputniku tuzemský Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). Mluvčí SÚKL Klára Brunclíková dnes ČTK napsala, že ústav ministra na jednání s informacemi seznámil. "Je pravděpodobné, že tomuto tématu budou věnována i další jednání. Nadále však platí, že s touto vakcínou nebyl z pohledu SÚKL zahájen žádný oficiální proces," dodala.

Hamáček také uvedl, že Česko je ochotné odkoupit vakcínu firmy AstraZeneca od Dánska. Severská země se rozhodla trvale ukončit používání preparátu poté, co zhruba před měsícem tamní úřady očkování preventivně pozastavily, když se u několika lidí po podání vakcíny objevily závažné případy krevních sraženin.

Dlouhodobým zastáncem vakcíny Sputnik V je prezident Miloš Zeman, který už 10. března požadoval kvůli postoji k Sputniku demisi ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO), jenž byl minulý týden z funkce odvolán. Zeman v rozhovoru pro Parlamentní listy tehdy označil Blatného a ředitelku SÚKL Irenu Storovou za hlavní překážky pro dodávky Sputniku V.

Zeman tehdy řekl, že odmítáním ruské vakcíny jsou vinni faktem, že i nadále budou zbytečně umírat naši lidé. Blatný tehdy zopakoval, že trvá na tom, že ruská látka musí být před využitím v Česku schválena úřady Evropské unie, stejně jako tomu bylo v případě jiných používaných vakcín.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.