Reklama:

Ministr Jan Lipavský chce Ukrajinu v Evropské unii. Expremiér Jiří Paroubek mu rázně vysvětlil, proč tam rozhodně nepatří

Jan Lipavský
Jan Lipavský
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 9. 5. 2022

Jedno z témat blížícího se českého předsednictví Evropské unie vidí ministr zahraničí Jan Lipavský (36) v podpoře a pomoci Ukrajině ke vstupu do sedmadvacítky. "Je v našem zájmu, abychom byli s Ukrajinou propojeni podle našich pravidel," uvedl ministr v rámci rozhovoru předsednictví Česka v Evropské Unii. "Nevím, jak to chce pan ministr provést," prohlásil pro ŽivotvČesku.cz bývalý premiér Jiří Paroubek (69).

Reklama:

Česká republika se svého historicky druhého předsednictví Evropské unie ujme 1. července 2022. Už teď je přitom jasné, že tématem, které se bude prolínat téměř veškerým českým působením v této roli, bude válka na Ukrajině. Rozdíly budou hlavně v tom, jestli do té doby konflikt skončí, a tudíž se bude řešit především obnova boji poničené země, nebo válka bude dál. Pak by zřejmě byly dál ve hře dodávky zbraní, ještě tvrdší sankce a ruský plyn, potažmo ropa.

Reklama:

Krom toho vidí ministr Jan Lipavský jako jeden z bodů českého předsednictví podporu evropské ambice Ukrajiny. "Vstup do EU podléhá souhlasu všech členských států, má to nějaké procesní kroky. Nyní je míč na straně Evropské komise. Všichni se shodneme na tom, že to je dlouhodobá cesta a neměli bychom, potom až se třeba válka promění v mír, na tyto aspirace zapomínat. Proto chceme během našeho předsednictví učinit takové kroky, aby střední Evropa pomáhala Ukrajině s jejím vstupem do Evropské unie," uvedl ministr Jan Lipavský pro iDNES.

"Koneckonců, budou to do velké míry evropské peníze, které budou použity na rekonstrukci Ukrajiny. Je v našem zájmu, abychom byli s Ukrajinou co nejvíce propojeni podle našich pravidel, s tím vším je potřeba Ukrajině pomáhat," dodal ministr zahraničí.

Přílišné pochopení ale nenašel u bývalého premiéra a dřívějšího předsedy ČSSD Jiřího Paroubka. "Jak to chce pan ministr provést, aby Ukrajina dohnala své resty, které má nesporně v ekonomické vyspělosti země, kde zaostává nejen proti těm nejslabším státům Unie, ale i proti těm zemím balkánským, které žádají o vstup. Tady to není o věcech sympatií a nesympatií, ale o tom, že Ukrajina momentálně do EU svou ekonomickou výkonností nepatří," uvedl bývalý politik pro ŽivotvČesku.cz.

Česká republika stála v čele EU naposledy v první polovině roku 2009, kdy byl u moci kabinet Mirka Topolánka (65) z ODS. V předešlých volbách skončila ČSSD vedená právě Jiřím Paroubkem těsně druhá, během předsednictví se jí ale podařilo při hlasování v Poslanecké sněmovně vyslovit vládě nedůvěru.  

Podle Jiřího Paroubka nepatří Ukrajina do EU ani z hlediska úrovně právního státu. "Jen tak mimochodem, na Ukrajině jsou teď zakázány všechny politické strany. Je to země, kde je ekonomika rozdělená mezi oligarchy. Jedno ze základních pravidel přijetí je, že by měl být do země puštěn zahraniční kapitál, a to včetně kapitálu právě z Evropské unie. Obávám se, že už tam není co privatizovat, protože si to zprivatizovali oligarchové sami. Ukrajina má spoustu problémů. Za třicet let z ní odešlo přes deset milionů lidí, takže to asi není úplně ideální společnost. Jedna věc je, že si vede vcelku zdatně proti ruskému útoku, ale jiná věc je, že ekonomicky do EU nepatří," dodal pro ŽivotvČesku.cz bývalý premiér.  

Předsednictví Rady EU je jedním z nejdůležitějších práv a nejnáročnějších úkolů vyplývajících z členství v EU. Role předsedající země je nejen organizační, ale také zprostředkovatelská, politická a reprezentační.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: