Ministr Karel Havlíček: O provozu skiareálů by se mělo rozhodnout ve čtvrtek

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Pixabay.com
Publikováno: 4. 1. 2021

O fungování skiareálů by se podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) mělo rozhodnout ve čtvrtek. Sám by preferoval jejich brzké otevření a řízený provoz. Řekl to dnes na tiskové konferenci po jednání vlády.

O provozu lyžařských středisek se podle Havlíčka vede velmi náročná diskuse, jen dnes o tématu několikrát jednal s ministrem zdravotnictví Janem Blatným (za ANO). "Nedohodli jsme ještě finále," řekl.

Podle Havlíčka se mluví o více variantách. Sám je zastáncem brzkého otevření, které by zajistilo řízený systém, lepší než ten neřízený, který vznikl o svátcích. Lidé do středisek přijeli a na uzavřených sjezdových tratích sáňkovali či bobovali. Provozovatelé areálů upozorňovali, že návštěvníci nedodržovali základní bezpečnostní pravidla, například udržování rozestupů nebo zakrytí dýchacích cest. Navíc lidé sjezdovky podle Havlíčka ničili.

"Uvědomuji si to, že oni (provozovatelé lyžařských areálů) musí v průběhu zimy vydělat na celý rok, každý další den, kdy mají zavřeno, je pro ně zdrcující," řekl Havlíček. Je si také vědom toho, že stávající kompenzace jsou pro ně nedostačující, protože fungují v jiném režimu. Měl by se pro ně upravit program COVID nájemné, který by se vztahoval například také na louky a svahy.

Zástupci cestovního ruchu, sportu a provozovatelé skiareálů dnes vyzvali vládu k urychlenému řešení situace. Bez brzkého otevření a adekvátních kompenzací mnoho středisek podle nich zkrachuje. Navrhli otevření areálů od 9. ledna. Před Vánocemi podle nich provozovatelé prokázali, že jsou schopni dodržovat stanovená opatření.

Lyžařské areály jsou podle podnikatelských svazů klíčové pro fungování horských středisek, která zaměstnávají 45.000 převážně místních obyvatel. Do veřejných rozpočtů přinášela zhruba 12,6 miliardy korun ročně.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.