Ministr Kulhánek vidí nápravu vztahů po Vrběticích v prvním kroku Ruska. Je to velmi naivní, hodnotí Andor Šándor

Bezpečnostní poradce Andor Šándor
Bezpečnostní poradce Andor Šándor
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 8. 8. 2021

Kauza Vrbětice rezonovala od poloviny dubna ve společnosti i v mediální sféře. Dva agenti ruské vojenské rozvědky GRU měli mít na svědomí výbuch muničního skladu, k němuž došlo už v roce 2014. V důsledku toho došlo k narušení česko-ruských vztahů, které se podle ministra zahraničí Jakuba Kulhánka (37) mohou napravit prvním omluvným krokem Ruska. "Jestli si pan ministr myslí, že je toto jasná a nepřekonatelná podmínka z naší strany, dovolím si odhadnout, že žádné česko-ruské vztahy nebudou. Rusko neudělá první krok – aby to ještě ke všemu vypadalo jako přiznání, že Vrbětice jdou za ním," zhodnotil Andor Šándor pro ŽivotvČesku.cz.

Česko-ruské vztahy ochladly a jsou na bodu mrazu od doby, co Česká republiky vyhostila 14 ruských diplomatů a 4 pracovníky velvyslanectví v Praze. Důvodem bylo tvrzení, že dvojice agentů GRU (ruských tajných služeb) - Alexandr Miškin a Anatolij Čepiga, měla na svědomí výbuch munice ve vrbětickém skladu, kde došlo ke ztrátám i dvou lidských životů. Ministr zahraničí Jakub Kulhánek, který začal vést rezort jen pár dní po propuknutím kauzy, v rozhovoru pro Právo sdělil, že Rusko by mělo být v napravování vztahu zemí, která převezme iniciativu.

"Jako ministra zahraničí mě nemůže těšit to, že naše vztahy s Ruskem jsou na bodu mrazu. Teď jsme vstoupili do těžkého období. My jsme to ale nezavinili a museli jsme reagovat a reagovali jsme správně. Navíc když nás Rusko přidalo na seznam států, které nejsou přátelské vůči Rusku, nepomohlo to a dál to atmosféru eskaluje. Na zastupitelském úřadu v Moskvě fungujeme ve velmi omezeném módu. Totéž ruská ambasáda v Praze. V této situaci je míč na straně Ruska. Ale je to otázka měsíců, možná let," uvedl.

Bezpečnostní expert Andor Šándor je názoru, že nelze být v tomto ohledu naivní. "Pan ministr Kulhánek říká, že Rusové by měli být ti, kteří začnou. Jestli si ovšem myslí, že je toto jasná a nepřekonatelná podmínka z naší strany, dovolím si odhadnout, že žádné česko-ruské vztahy nebudou. Rusko neudělá první krok – aby to ještě ke všemu vypadalo jako přiznání, že Vrbětice jdou za ním. Pokud si pan ministr představuje, že to bude fungovat, je to velmi naivní. Okolo Vrbětic je řada různých dohadů. My z bezpečnostní komunity komentujeme pouze, co jsme viděli a slyšeli ve veřejném prostoru. Neviděli jsme zprávu BIS (Bezpečnostní informační služba, pozn. red.), která nebyla všemi jednoznačně přijata na podporu, že za vším stojí GRU. Byť to samozřejmě nikdo nemůže vyloučit," sdělil Andor Šándor pro ŽivotvČesku.cz s tím, že v situaci, kdy policejní ředitel Michal Mazánek řekne, že nemají důkazy a ještě ani nepožádali o mezinárodní vyšetřování Miškina a Čepiga, nelze tvrdit a chtít, aby Rusové zaplatili škodu.

"Náš způsob komunikace celého programu je velmi nešťastný. Pan ministr podotýká, že není potřeba zmrazit všechny obchodní vztahy s Ruskem, jak by si to někteří politici přáli – v tom ho podporuji. Naše firmy tam vyváží řadu zboží a je potřeba si uvědomit, že dané zboží musí někdo vyrobit, což jsou Češi. I když ekonomika na tom není tak špatně, jak se predikovalo, stejně si nemůžeme dovolit ztrácet trhy, které okamžitě někdo nahradí – což mi dá asi hodně lidí zapravdu," vyjádřil se generál v záloze a bezpečnostní poradce pro ŽivotvČesku.cz.

"U nás se najdou ideoví fanatici, kteří mají pocit, že se buď teď musí vyrovnávat se Sovětským svazem, aniž by si všimli, že už třicet let neexistuje. Někteří ho možná ani nezažili, ale o to jsou horlivější bojovníci. Neschvaluji špionážní aktivity, které se tady děly a dějí dál – že jsme rozbili ruské zpravodajské sítě, je zase představa naivních »hlupáků«, není to tak. Vztahy s Ruskou federací se podle mého soudu mohou napravit pouze v rámci nějakého kolektivního vyjednávání s Evropskou unií, byť vztahy EU a Ruska také nejsou ideální. Například Německo, Francie nebo Spojené státy s Ruskem čile obchodují a obchodní relace vesele roste přesto, že na sebe »cení zuby«. Jenom my »ceníme zuby« a pácháme škody. Nepředstavujme si, že hrajeme ve světě stejnou váhovou kategorii jako Rusko – to si snad nemůže myslet ani největší zanícený »rusobijec«," zhodnotil Andor Šándor pro ŽivotvČesku.cz s tím, že Česká republika by měla dokázat číst ruskou politiku a měla by vzniknout snaha o korektní vztahy s Ruskem.

"Samozřejmě za situace, že i Rusko o to bude mít zájem. Není to tak, že jsme sice mnohonásobně menší a nemáme jaderné zbraně, tak s námi budou jednat z pozice síly, to nikoli. Jednání by mělo probíhat jako rovný s rovným, ale my nikdy nebudeme mít váhu Ruské federace ve světě, jako mají oni. Představa, že přijdou s »prosíkem« a omluví se, byla asi i naivní představa Jana Hamáčka. Měli bychom v politice uplatňovat méně naivity a více pragmatismu," uzavřel pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.