Ministr párty a (a)sociálních věcí Jurečka pohledem politologa: Papalášské manýry a pohřbívání KDU-ČSL

Marian Jurečka
Marian Jurečka
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 15. 1. 2024

Rozhovor: Ustál to. Ve společnosti však nechal svou vizitku. Řeč je o ministrovi Marianu Jurečkovi, kterého minulý týden podpořil celostátní výbor KDU-ČSL v tajném hlasování jako předsedu strany i jako ministra. Hlasováním reagovalo na kritiku jeho rozhodnutí nezrušit vánoční večírek ministerstva práce a sociálních věcí po tragické střelbě na Karlově univerzitě a Jurečkovy další komunikace. Pro ŽivotvČesku.cz poskytl rozhovor zkušený politolog Josef Mlejnek z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, který předvídal, že šéf resortu situaci ustojí přes ztrátu politických bodů, nyní ale věc více rozvedl. Poukázal zejména na to, že Jurečkova strana míří do politického záhrobí, v zahraničí směrem na Západ by pravděpodobně za podobný přešlap padaly hlavy.

Pane Mlejnku, ministr Jurečka situaci okolo večírku, který vyvolal značnou kritiku, a to z důvodu, že pokračoval v době, kdy byly známy tragické události, ustál. Jaký to vaším pohledem bude mít dopad na vládu?

Víte, myslím si, že to samozřejmě ustál, protože je lídr strany a v ní má pořešenou podporu. Jinými slovy má ve vedení strany své lidi, takže jsou s ním propojeni, takže to ustál tímto způsobem. Ale tím lidovci propásli šanci na svou záchranu.

Mělo dojít na jeho odvolání?

Určitě a měli důvod. Je se potřeba dívat na věc tak, že dlouhodobě v průzkumech má KDU-ČSL samostatně něco okolo tří procent podpory veřejnosti. A teď si obtížně dovedu představit, že je Marian Jurečka vytáhne někam výše –⁠ k větší podpoře veřejnosti. A to zejména s ohledem na to, co se stalo a jak k tomu přistupoval.

Zajímavé je, že premiér Fiala ho podržel. Vlastně by se to dalo shrnout, že »se zase tak nic dramatického nestalo«...

Premiér Fiala ho neodvolal z nějakého strategického důvodu, protože Jurečka je šéf koaliční strany. A Fiala to dělá tak, že koaliční partnery respektuje. Předseda vlády si netroufne jít takhle přímo šéfovi koaliční strany po krku. To má své důvody, on se bojí, že se tím rozbije vláda, pravděpodobně. Ale samozřejmě můžeme spekulovat o tom, co by se stalo, kdyby ho odvolal. Jestli by lidovci opravdu odešli, nebo nikoliv. Ale to jsou spekulace, každopádně by se ta koalice –⁠ s odchodem Jurečky –⁠ zavlnila a oni teď mají před sebou velmi důležité výzvy a úkoly.

A také volby.

Přesně tak. Takže premiér to nechtěl »bortit« i kvůli tomu, tak to nechal na lidovcích. Výsledek známe. Nechtěl si jinými slovy do vlády zatáhnout další nějaký problém, který by musel složitě řešit.

Co to veřejnosti –⁠ voličům ukazuje?

Ukazuje to skutečnost, že Petr Fiala staví svou další politickou dráhu na koalici Spolu, na té značce. Je potřeba to ale také vnímat tak, že pokud tam premiér má lidovce, kteří se budou plácat na hranici tří procent voličské podpory, tak to bude celkem problém, který brání dalšímu růstu preferencí. To znamená, že celkově to logicky bude škodit celé koalici Spolu.

A tím pohledem na voliče?

Zcela jasně, že se ve vládě docela rozmohly papalášské manýry. Že když se někdo dobře ukotví v nějakých vládních strukturách, tak pak je skoro nezranitelný –⁠ že si může dovolit věci, které by jiným neprošly.

Pokud bychom se podívali směrem do zahraniční –⁠ na Západ –⁠ to je velmi vyvyšované slůvko, padaly by tam za podobný exces hlavy?

Já myslím, že ve většině případů ano, že tam padají hlavy často za menší prohřešky.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.