Ministr Petr Arenberger naznačil, kdy otevřou restaurace. Doufám, že to bude promyšlené, říká Radek Kašpárek

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger
Ministr zdravotnictví Petr Arenberger
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 14. 4. 2021

Nový ministr zdravotnictví Petr Arenberger (62) pro ŽivotvČesku.cz popsal, kdy by se mohly otevřít restaurace a další služby, na které lidé v České republice čekají. Podle ministra je zásadní vyhodnotit, jak se na »covidových« číslech odrazí návrat žáků do škol. To by se mělo stát na konci dubna a při dobrých výsledcích se dá uvažovat o rozvolnění v dalších týdnech. "Doufám, že to bude promyšlené a nebude to unáhlený krok nového ministra zdravotnictví," řekl známý šéfkuchař Radek Kašpárek (39), který je spolumajitelem michelinské restaurace v centru Prahy.

Podle ministra zdravotnictví současná epidemická situace ještě není dobrá. Návrat dětí byl priorita, proto je potřeba zajistit, aby mohly děti ve škole také delší dobu zůstat a školy se nemusely zase zavírat. V případě, že epidemie bude dále brzdit, lze uvažovat o rozvolnění. "Já si myslím, že je to přelom dubna a května. To bude vhodná doba, abychom se ohlédli zpátky a zjistili, zda jsme byli při rozvolnění šikovní a zda se to náhodou neprojevilo na nějakých dalších parametrech," vysvětlil Petr Arenberger pro ŽivotvČesku.cz, jak by podle něj návrat k normálnímu životu měl probíhat, a to i v případě znovuotevření služeb, mezi něž patří restaurace a hospody.

Podle dřívějších vyjádření vlády jsou priority postavené tak, že na prvním místě je návrat dětí do škol, následně obchody a služby, dále pak restaurace, které patří k velmi rizikovým v souvislosti s šířením nákazy. Mluví se také o tom, že by vstup do provozoven, divadel a třeba i kinosálů zajišťoval takzvaný covid pas, případně negativní výsledek antigenního či PCR testu.

"Pokud se umožní vstup do restaurace jen po prokázání antigenního testu či PCR, tak to bude šaškárna. Zajímalo by mě, kdo bude za to zodpovědný, jestli já jako vedoucí, nebo číšník? Hlavně si myslím, že se s tím bude moct podvádět, nejde to uhlídat. Na otevření se těšíme, přípravy děláme, ale nechci zažít potřetí během posledního roku, že opět za měsíc budeme zavírat. Jestli chtějí otevřít, ať to pořádně zváží a nechají to alespoň tři měsíce otevřené, ne že to opět za měsíc, kdy půjdou čísla nahoru, zavřou. Doufám, že to bude promyšlené a nebude to unáhlený krok nového ministra zdravotnictví," řekl pro ŽivotvČesku.cz spolumajitel restaurace v centru Prahy a porotce známé kulinářské show Radek Kašpárek.

Zatím nejspolehlivější cestou, jak se vrátit k normálnímu životu, je vakcinace. Ukončené očkování proti nemoci covid-19 má zatím v Česku víc než tři čtvrtě milionu lidí. Potřebnou druhou dávku dostalo k úternímu večeru 768.250 lidí, vyplývá z informací na webu ministerstva zdravotnictví. V republice, která má zhruba 10,7 milionu obyvatel, se očkuje od konce loňského prosince. Vláda plánovala po Velikonocích očkovat 100.000 lidí denně, váznou ale dodávky vakcín. 

Kvůli tomu vicepremiér, ministr vnitra a pověřený ministr zahraničí Jan Hamáček (39) v pondělí odletí do Moskvy, kde bude jednat o případných dodávkách vakcíny proti covidu-19 Sputnik V po jejím schválení Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA).

Koronavirus se v Česku objevil poprvé na jaře roku 2020 a za téměř dva roky za epidemií zů...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu