Ministr Petr Arenberger: Rozvolnění nemůžeme uspěchat, hrozí další vlna. Promluvil Adam Vojtěch

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Foto: Jan Handrejch / Právo / Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 9. 5. 2021

Kolem 30 nebo 40 procent lidí v Česku může stále onemocnět covidem-19, proto je potřeba při rozvolňování vládních opatření postupovat opatrně, aby nenastala jako v minulosti další vlna epidemie. Uvedl to ministr zdravotnictví Petr Arenberger (62). O konkrétních rozvolněních od 17. května podle něj zatím rozhodnuto není, vláda při rozhodování v pondělí vycházet z aktuálních čísel a doporučení epidemiologů. "Skutečně riziko další vlny existuje," řekl pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (34).

Arenberger řekl, že v minulosti vláda dvakrát rozvolnění uspěchala, což vedlo k nové vlně epidemie. "To už si nechceme, ani nemůžeme dovolit," uvedl. Doplnil, že za důležité považuje zrušení rotační výuky ve školách, která komplikuje život některým rodičům. Nevyloučil ani otevření restauračních předzahrádek již od 17. května, k tomu však podle něj mají výhrady odborníci z poradní skupiny ministerstva zdravotnictví MeSES.

"Z mého pohledu skutečně riziko existuje. Podle dat, která máme k dispozici a uveřejnil je šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek, stále máme v populaci zhruba 30 až 40 procent náchylných lidí, kteří nebyli očkování či nemoc neprodělali. To znamená, že jsou potenciálně náchylní k tomu, že by se mohli nakazit a jsou mezi nimi rizikoví pacienti. Pokud bychom udělali masivní rozvolnění, tak riziko nárůstu epidemie hrozí. Otázkou je, jak by ta vlna byla velká," řekl pro ŽivotvČesku.cz Adam Vojtěch s tím, že dobrou zprávou je, že je čím dál více naočkovaných lidí v populaci.

V souvislosti s případným otevřením zahrádek ministr řekl, že ho považuje za dobré řešení, pokud se budou dodržovat pravidla. Dodal však, že podle statistik od firmy Google se nyní kolem restauračních okének zdržuje meziročně o 34 procent lidí méně, takže lidé stále pravidla dodržují, i když se to podle lidmi obsypaných restaurací například v Praze nemusí zdát. "Čísla celostátně nejsou nijak dramatická," řekl v pořadu Partie Terezie Tománkové.

Od pondělí se v celém Česku opět otevřou všechny zbývající obchody a některé další provozovny služeb. Kromě maloobchodu se budou moci otevřít třeba opravny obuvi, autobazary, autosalony, lanovky, solária, hodinářství, zlatnictví či truhlářství nebo cestovní kanceláře. Vláda restrikce uvolňuje na základě šesti balíčků. Řídí se počtem nakažených koronavirem za sedm dní na 100.000 obyvatel.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.