Ministr Roman Prymula promluvil o zavedení roušek v obci. Počty nakažených jsou neúprosné, říká

Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula
Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula
Foto: ŽivotvČesku
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 17. 10. 2020

Česko si připsalo v souvislosti s počtem pozitivních případů nákazy koronavirem nový rekord. Za pátek laboratoře odhalily 11.105 nakažených. Jde o velmi kritický stav, který poukazuje na smutnou realitu, že řada lidí opatření nerespektuje. Ministr zdravotnictví vidí jako další opatření zavedení roušek mimo vnitřní prostory. "Počty nakažených mají exponenciální charakter. Řešíme další opatření, abychom ochránili lidské životy," řekl pro ŽivotvČesku.cz Roman Prymula.

Ministr tak nastínil, že se stále objevuje řada lidí, kteří nerespektují vládní nařízení a doporučení. Je tak dost pravděpodobné, že pokud počty nakažených výrazně neklesnou, ministerstvo zdravotnictví přitvrdí a zavede povinnost nošení roušek venku - tedy zejména v obci, aby lidé neměli pocit, že v lese, když půjdou na procházku sami, musí mít nasazenou ochranu úst a nosu.

Během první vlny epidemie nepopulární opatření přineslo své ovoce. Což může být na druhou stranu z určitého pohledu velmi efektivní opatření, kdy lidé zkrátka budou donuceni mít roušku při jakémkoliv kontaktu s další osobou a přenos viru by mohl mít nižší potenciál.

"Tyto kroky řešíme a nevylučuji, že roušky mimo vnitřní prostory budou za nějakých specifik zavedeny. Je to o lidech a do té doby, dokud všichni nebudou zodpovědní, počty nakažených porostou. Rád bych tedy vyzval všechny, aby opatření opravdu respektovali. Je to důležité," nastínil Roman Prymula pro ŽivotvČesku.cz, jaké opatření může být v dalším týdnu zavedeno.

O tom, že někteří lidé stále nerespektují opatření, vypovídá skutečnost, že v souvislosti s porušením opatření jen pražští strážníci řešili od 1. do 13. října celkem 1780 případů porušení povinností mít zakryté dýchací cesty v MHD.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.