Ministr Síkela přišel s další změnou týkající se řešení energetické krize den po volbách. Zarazilo mě to. Bylo by dobré už konečně říct jasné informace, reagoval odborník

Jozef Síkela
Jozef Síkela
Foto: Profimedia
Lucie Tůmová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 26. 9. 2022

Pouhý den po skončení komunálních a senátních voleb ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (55) v pořadu Otázky Václava Moravce naznačil, že zastropování cen energií, které vláda stanovila na úrovni 6 Kč za kWh silové elektřiny a 3 Kč za kWh včetně DPH u plynu, bude pravděpodobně platit jen do určité spotřeby. Zároveň ale neuvedl, do jaké to bude. Premiér Petr Fiala poté potvrdil, že částky za kWh elektřiny a plynu se měnit nebudou. "Bylo by dobré už konečně říct jasné informace," vyjádřil se pro ŽivotvČesku.cz uznávaný ekonom Petr Studnička.

V tomto týdnu se část Evropy včetně ČR dočká chladných teplot, takže se zdá, že oficiální topná sezóna začne o něco dříve, než je obvyklé. Přesto není dosud jasně stanoveno, jak bude probíhat plán vlády na pomoc občanům s vysokými cenami energií.

Po úsporném tarifu přišlo na řadu zastropování cen, které podle včerejších slov ministra Jozefa Síkely v České televizi nebude platit na celou spotřebu, jak bylo v plánu, ale jen na její část. "To, k čemu může dojít a pravděpodobně dojde, tak to je vlastně to, do jakého množství můžete kompenzovat jak domácnostem, tak firmám," řekl ministr v pořadu Otázky Václava Moravce.

Následně, ještě týž den, na sociální síti však svá slova popřel a odkázal na začátek října, kdy se má novela energetického zákona projednávat.

"Zpochybňovat naše zastropování cen energií je mimo. Přespříští týden na vládě navrhnu zastropovat ceny energií pro celou spotřebu domácností. Zároveň chceme cílit na to, aby zastropování nevedlo ke zvyšování spotřeby energií, protože to by nás oslabovalo v energetické válce s Ruskem," napsal Josef Síkela do svého příspěvku.

Premiér Petr Fiala alespoň po celém ministrově zmatečném vyjádření potvrdil, že zůstane zachovaný cenový strop ve výši 6 korun včetně DPH za spotřebovanou kWH elektřiny, resp. 3 korun s DPH za kWH plynu. "Rozhodnutí zastropovat ceny elektřiny a plynu bude platit tak, jak bylo oznámeno, tedy v plné výši pro všechny domácnosti," uvedl.

Redakce oslovila ekonomického odborníka Petra Studničku, aby se k chaosu a novému kroku vlády vyjádřil. "Celá tato energetická pomoc je jeden velký rozkouskovaný příběh. Předpokládám, že se spotřeba zastropuje někde kolem 80 procent toho, co domácnosti spotřebovaly předchozí rok. Nevím, jak přesně se to stanoví, ale nebude to absolutní hodnota, spíše půjde o procentní sazbu. Domácnosti a jejich způsob vytápění jsou totiž velmi rozdílné. Celkově to vnímám pozitivně, tento krok bude lidi motivovat k úsporám," uvedl pro ŽivotvČesku.cz ekonom.

Co ho ale také překvapilo, bylo načasování. Je logické, že vláda se snížením pomoci občanům nechtěla vyrukovat před volbami, aby neztratila voliče, ale oznámení nových podmínek pouhý den po volbách vypadá minimálně zvláštně.

"Zarazilo mě to. Vždy se objeví nějaká nová a zároveň neúplná informace, která je často v rozporu s tím, co už bylo řečeno. Bylo by dobré už konečně říct jasná pravidla. Navíc například města teď vůbec neví, jak to bude řešeno u dálkového tepla z tepláren," pozastavil se nad nejasnostmi nařízení pro ŽivotvČesku.cz ekonomický expert.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.