Ministra Jurečku slovy roznesl na kopytech špičkový právník Dostál v kauze vyhazovu šéfa úřadu práce Najmona

Ondřej Dostál
Ondřej Dostál
Foto: Se svolením Ondřeje Dostála
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 26. 3. 2023

V polovině týdne ministr práce Marian Jurečka (42) odmítl jako absurdní výzvy ke svému odchodu z funkce kvůli nahrávce, kterou zveřejnila Mladá fronta Dnes (MfD). Podle deníku Jurečka nabídl generálnímu řediteli úřadu práce Viktoru Najmonovi před jeho odvoláním mimořádnou odměnu, pokud sám rezignuje. Jurečka novinářům řekl, že postupoval podle služebního zákona. Své výhrady bývalému šéfovi sdělil opakovaně, zdůraznil. Podle opozičního ANO mohl být služební zákon porušen a premiér Petr Fiala (ODS) by měl případně Jurečku odvolat. Fiala se Jurečky zastal, Najmonovým odvoláním podle premiéra na úřadu odblokoval řešení problémů. Věc nyní šetří policejní Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ). Pro ŽivotvČesku.cz uznávaný pravník Ondřej Dostál (43) uvedl, že zákony se na jednání Jurečky »nedívají« příznivě.

MfD spadající do svěřenských fondů předsedy opozičního ANO Andreje Babiše ve čtvrtek část nahrávky zveřejnila na webu. Záznam pořídil Najmon, podle deníku mu Jurečka řekl, že pokud sám nerezignuje, dá mu špatné služební hodnocení a ukončí spolupráci. Najmona Jurečka odvolal v polovině února. Novinářům poté sdělil, že o svých výhradách mluvil opakovaně na poradách vedení i s Najmonem. Úřad podle ministra vyřizoval dávky se zpožděním a neplnil zákonné lhůty. Najmon své odvolání považuje za nezákonné.

Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila zkušeného právníka Ondřeje Dostála, který celou kauzu rozebral odborným pohledem. Z jeho slov vyplývá, že Marian Jurečka jednal nestandardně.

"Pokud ministr Jurečka tvrdí, že se při odvolávání generálního ředitele Úřadu práce Viktora Najmona řídil zákonem o státní službě a postupoval správně, není to pravda. Podle zákona o státní službě (lidově, služební zákon) se u úředníků provádí pravidelné služební hodnocení. U vedoucích pracovníků je provádí ministr v součinnosti se státním tajemníkem. Výsledkem hodnocení je závěr, jaké úředník ve službě dosahoval výsledky, od vynikajících až po nevyhovující. Nepříznivé hodnocení má pro úředníka vážné důsledky, může být zbaven vedoucí pozice či dokonce vyhozen ze služebního poměru," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz v první části svého komentáře Ondřej Dostál.

Jurečka také novinářům ukázal šanon se služebním hodnocením Najmona a s výhradami. Na tiskovou konferenci přinesl i druhou tlustou složku, která podle něj obsahovala dopisy s kritikou a výhradami k fungování úřadu, které psal v minulém volebním období Babiš jako premiér. Kvůli dlouhodobé kritice Najmonovy práce označil Jurečka nynější výzvy k odvolání či svému odstoupení za »poměrně absurdní«.

Na jednání Jurečky má právník Ondřej Dostál ale jiný pohled. "A teď se podívejme, co se stalo na Jurečkově ministerstvu. Buď má pravdu ředitel Najmon, pracoval správně a ministr se ho chtěl zbavit, což by se mu ale podle služebního zákona nepovedlo. Pokud mu vyhrožoval nepravdivě nezákonným služebním hodnocením a za »dobrovolný« odchod mu nabízel »držhubné«, šlo by o postup zcela nepřijatelný. Nebo má pravdu ministr Jurečka a ředitel Najmon pracoval špatně. Ale i v takovém případě Jurečka pochybil. Měl řediteli Najmonovi vystavit negativní hodnocení a »vyhodit ho«, ne mu nabízet mimořádnou odměnu. Přece nelze za neuspokojivou práci odměňovat - šlo by o plýtvání penězi daňových poplatníků," dodal odborným pohledem pro ŽivotvČesku.cz uznávaný právník.

Úřady práce čelí od loňska náporu a sklízejí kritiku za zpožděné vyřizování a vyplácení dávek. Jurečka loni několikrát zmínil, že generální ředitel není při řešení potíží dostatečně aktivní a i přes navrhovaná opatření se situace nevyvíjela dobře. Jurečka k věci dále uvedl, že před 14 dny požádal Nejvyšší kontrolní úřad o »sérii kontrol« v úřadu práce. Zaměřit se má na čerpání evropských i domácích dotací, dodržování zákonných povinností či výplaty dávek.

Najmon už dříve sdělil, že své odvolání považuje za svévolné a nezákonné a proti rozhodnutí se koncem února odvolal. Mínil, že ministrovy výtky mohly být zástupné a účelové kvůli snaze změnit vedení úřadu. Kritice se bránil tím, že agendy výrazně přibylo, ale počet pracovníků se nezvedl a digitalizace je jen částečná a postupná.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.