Ministryně Jana Maláčová popsala, co by po volbách ČSSD udělala jako první, pokud by byla znovu ve vládě

Ministryně Jana Maláčová
Ministryně Jana Maláčová
Foto: Jan Handrejch / Právo / Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 14. 7. 2021

Poslední volební průzkum agentury STEM ukázal, že ČSSD u voličů posílila a získala by 5,5 % hlasů. Překročila by tak pětiprocentní hranici, která je potřebná pro vstup do Sněmovny. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (40) na dotaz redakce ŽivotvČesku.cz, co by sociální demokracie udělala jako první, pokud by byla vládní stranou, odpověděla zcela jasně. "Spravedlivý život pro všechny, to je cíl sociální demokracie," řekla.

Poslední předvolební průzkumy ukazují, že boj o vítězství ve volbách by se měl konat mezi hnutím ANO a koalicí Pirátů a STAN. Oproti tomu ČSSD se poslední měsíce pohybuje okolo 5 procent.

Podle řady politologů sociální demokraté doplatili na vládní spojenectví s ANO, které jim přebralo voliče. Přesto se vedení ČSSD nevzdává a věří, že cílová rovinka ještě zamíchá s pořadím, které přinesly předvolební průzkumy.

Pokud by se ČSSD po říjnových volbách dostala do vládní koalice (vítězem voleb patrně nebude), místopředsedkyně strany má jasno, co bude od začátku prosazovat. "Nejvíce hoří dostupnost bydlení. Proto zřídíme Státní bytový fond. Ten bude pronajímat byty za normální ceny mladým rodinám, seniorům, samoživitelkám, zaměstnancům státu a dalším. Za druhé, české mzdy jsou bídné, proto hned navýšíme minimální mzdu na 20 tisíc korun. A v neposlední řadě jsou to spravedlivé důchody. Po více jak 30 letech jsme to právě my, kdo to myslí se změnou důchodů vážně. Pokud by se do voleb nestihlo schválit výchovné 500 Kč za dítě, dřívější odchod do důchodu pro lidi v náročných profesích a základní důchod ve výši minimálně 10 tisíc, tak to prosadíme hned po volbách," upřesnila pro ŽivotvČesku.cz Jana Maláčová vize ČSSD.

Odklízení, bourání a stavby na jižní Moravě, kterou v červnu zasáhlo tornádo, pokračují. Dobrovolníci i členové záchranných složek odvedli pořádný kus práce, přesto jí je ještě dost. Jako dobrovolník proto přijel přiložit ruku k dílu i syn premiéra Andreje Babiše (66), který byl zachycen s kolečkem a na dalším snímku pak sedí s neznámou ženou tak, jako seděl jeho otec při setkání v místě tragédie s ministryní financí Alenou Schillerovou (57). "Lidé, kteří jsou kritičtí vůči Babišovi, samozřejmě považují jeho syna za oběť a za jeden z důvodů, proč ho odmítat a budou to vděčně sdílet," zhodnotil aktivitu Andreje Babiše mladšího (38) pro ŽivotvČesku.cz politolog Josef Mlejnek a vysvětlil, nakolik může syn premiéra ovlivnit říjnové volby.

Poslední průzkum agentury STEM ukázal, že ANO by dostalo 26,7 %. Koalice Pirátů a STAN by od voličů získala 24,1 % hlasů. Druhou nejúspěšnější koalicí by se stalo SPOLU – tedy trojice ODS, KDU-ČSL a TOP 09, ta by získala 17,4 %.

Nad hranicí deseti, konkrétně s 10,9 % hlasů by uspělo SPD pod vedením Tomia Okamury (49). ČSSD naopak posílila a měla by na své straně 5,5 % voličů. Stejně by si vedlo KSČM a o 0,4 % méně hlasů by patřilo hnutí bývalého šéfa ÚOOZ Roberta Šlachty (50). Celkem 2,6 % by obdržela koalice Trikolóry, Svobodných a Soukromníků. O procento méně voličů by pak dalo hlas Zeleným.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.