Reklama:

Ministryně Jana Maláčová prozradila, s kým si myslí, že po volbách Andrej Babiš bude chtít sestavit vládu. ČSSD to není

Ministryně Jana Maláčová
Ministryně Jana Maláčová
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 27. 8. 2021

Do podzimních voleb zbývá měsíc a půl a předvolební kampaně jednotlivých stran a hnutí se dostávají pomalu do cílové rovinky. Premiér Andrej Babiš (66) nevyloučil po volbách spolupráci s ODS. Místopředseda ODS Martin Kupka (45) je přesvědčen, že sněmovní volby se budou rozhodovat až v poslední fázi. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila ministryni práce a sociálních věcí Janu Malačovou (40), zda by ČSSD, pokud by se dostala do Sněmovny, znovu vytvořila koalici s hnutím ANO. "Koalice se dělají až po volbách," řekla vyhýbavě s tím, že ANO má zálusk na jiného partnera.

Reklama:

Předvolební průzkumy z poloviny srpna na vítězství ve volbách favorizují hnutí ANO Andreje Babiše. Podle agentury STEM by získalo 31,5 procent, podle agentury Kantar pak 27,5 procent. To je poměrně výrazná odchylka, ale i tak se oba subjekty shodují na tom, že ANO je favoritem voleb. O druhé místo se aktuálně přetahují obě protibabišovské koalice. Závěry agentury Kantar ukazují, že SPOLU i spojené síly Pirátů a STAN by dosáhly shodně na 21 procent. STEM uvádí, že SPOLU je již druhá a koalice PirSTAN se propadla na třetí místo. Do Sněmovny by se nedostala vládní ČSSD, které průzkum přisoudil 3,5 procenta.

V případě, že by se sociální demokraté dostali do Sněmovny, patrně by už nebyli ve vládě. "Koalice se dělají po volbách, já si osobně myslím, že hnutí ANO chce jít do vlády s ODS," řekla pro ŽivotvČesku.cz ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová.

Reklama:

V ODS je více názorových proudů. Předseda strany Petr Fiala opakovaně odmítl, že by ODS mohla jít do vlády s ANO. Místopředseda ODS Alexandr Vondra (60) v podcastu PoliTalk vládu s ANO připustil, ale odmítl vládu, ve které bude Andrej Babiš. To si Alexandr Vondra představit neumí. Jisté je, že do voleb zbývá pořád ještě více než měsíc a stále se může odehrát mnoho věcí, které rozhodování voličů ovlivní.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: