Mírná opatření přes léto budou nutná, říká Adam Vojtěch. Prozradil, která budou uplatněna

Bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Foto: Profimedia.cz

Podle současných dat, která pravidelně zveřejňuje ministerstvo zdravotnictví, je zřejmé, že epidemie zpomaluje. Stále však platí řada přísnějších opatření. Návrat do normálního života ale dostává postupně konkrétnější obrysy – vláda představila šestici takzvaných balíčků, shrnujících kroky k rozvolňování epidemických opatření. Podle bývalého ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (34) se ale přes léto některým vládním opatřením stále nepůjde vyhnout. "Z mého pohledu půjde o respirátory či roušky ve vnitřních prostorách či MHD," řekl pro ŽivotvČesku.cz v současnosti předseda firmy Krajská zdravotní spravující šest nemocnic v Ústeckém kraji.

K řešení koronavirové situace má pomoci i očkování proti nemoci, které bylo v Česku zahájeno na konci loňského roku. Za celou dobu očkování zdravotníci podali zhruba 2,78 milionu dávek vakcín.

V současnosti je plán na rozvolnění, jehož hlavním kritériem je vývoj týdenní nákazy v přepočtu na sto tisíc obyvatel. Řada lidí řeší, jak bude vypadat letošní léto, když část populace je proočkovaná a část promořená. "Rozvolnění mi velmi připomíná systém, který jsme dělali před rokem na jaře s docentem Rastislavem Maďarem v balíčkách, takže jsem velmi rád, že se ministerstvo zdravotnictví rozhodlo jít touto cestou - tedy rozvolnění v etapách. Není důvod, aby společnost byla nějak zásadně svázaná v restrikcích, ale nějaká epidemiologická opatření budou muset přes léto být zachována, z mého pohledu půjde o respirátory či roušky ve vnitřních prostorách či MHD. To si myslím, že bychom měli zachovat. Ale uzavření nějakých provozů nebude nutné," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz Adam Vojtěch, jaký nejpravděpodobnější scénář bude platit přes letní měsíce.

Vicepremiér Karel Havlíček (51) již dříve uvedl, že pokud bude pokračovat příznivý trend vývoje epidemie, 3. května otevře zbytek obchodů a v přísném hygienickém režimu služby spojené s péčí o tělo, péčí o zvířata nebo lázeňskou zdravotní péčí. Zákazníci tu budou muset mít antigenní nebo PCR test z odběrných míst. Očkování test mít nemusejí, upřesnil Havlíček. Současně pokračuje postupné uvolňování školek a škol.

"Pokud tady budou nějaká opatření týkající se povinnosti mít test, tak je to možné v rámci nějakých vnitřních prostor či služeb. V současnosti jsme na tom jinak, než tomu bylo před rokem. Tehdy neexistovaly antigenní testy, PCR testy byly limitované, dostupnost je dnes vyšší. Celkově si myslím, že to bude záležet na vývoji epidemie, na datech, ale podle mého názoru nějaká opatření zůstanou zachována do doby, než budeme mít proočkovanou větší část populace," dodal pro ŽivotvČesku.cz exministr Adam Vojtěch svůj pohled na další vývoj opatření, který ovlivňuje šíření viru ve společnosti.

Kolem 30 nebo 40 procent lidí v Česku může stále onemocnět covidem-19, proto je potřeba př...

Podle pátečního vyjádření ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (62) může očkování proti covidu-19 dál zrychlovat, zvýšené dodávky podle něj umožní do několika týdnů podávat 100.000 dávek denně. 

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.