Miroslav Kalousek přiznal: Útok vlády na peněženky Čechů nemůže být jen jeden. Je to jen první krok, řeší jen polovinu problému

PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia
PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 14. 5. 2023

Zástupci vládních stran ve čtvrtek oznámili, jak chtějí snížit prohlubující se zadlužení státu a reformovat důchodový systém. Úsporný balíček obsahuje 58 opatření. Redakci ŽivotvČesku.cz bývalý šéf státní kasy a politický komentátor Miroslav Kalousek (62) sdělil, že »útok na peněženky Čechů« musí v nějaké podobě přijít ještě jednou.

Redakce ŽivotvČesku.cz bývalému ministrovi financí, který má k současnému balíčku výhrady, ale jako celek ho podporuje, položila otázku, kdy se úsporné opatření začne projevovat tak, aby ho Češi pocítili.

"Úsporný balíček se projeví už v roce 2024 a pokračovat bude v roce 2025 a nesmíme skončit. Tohle je jen první krok, tohle není řešení celého problému. Je to první krok, který ten problém řeší částečně, je velmi důležitý, protože je první, ale nesmí být poslední," uvedl.

Balíček předpokládá mimo jiné, že stát zvýší daň z příjmu právnických osob, spotřební daň z tabáku a alkoholu, daň z hazardu i nemovitostí, znovu zavede nemocenské pojištění pro zaměstnance a zvedne odvody živnostníků. Daň z přidané hodnoty má mít dvě sazby místo nynějších tří, zruší se 22 daňových výjimek.

Na polovinu se sníží státní podpora stavebního spoření, roční dálniční známka zdraží z 1500 na 2300 korun. Snížit schodek veřejných financí mají ale především úspory, hlavně omezení státních dotací, řekl na tiskové konferenci premiér Petr Fiala (ODS). Vládní záměry kritizovala opozice, odbory, některé profesní svazy, zástupci malých firem i živnostníků nebo místní samosprávy.

Podle Miroslava Kalouska jde jen o první krok. "Problém má objem přes 200 miliard korun. My jsme v situaci, kdy si každý rok musíme půjčit 250 miliard na to, abychom zaplatili běžný standard a provoz státu tak, jak jsme na něj zvyklí. Když se k tomu objeví ještě nějaké mimořádné události, jako je covid, válka, energetická krize, tak je to samozřejmě ještě víc. A těch 250 miliard je rozdíl v normálních časech, to si zkrátka nemůžeme dovolit. Musíme mít pouze takový nákladný stát a veřejné služby, jaké jsou jeho příjmy. A úsporný balíček řeší problém jen z poloviny, to znamená, že ještě druhá půlka nás musí čekat," dodal pro ŽivotvČesku.cz brilantní rétor.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.