Miroslav Kalousek se vyjádřil ke smutnému videu s prezidentem: Neviděl jsem projev zdravého úsudku a svobodné vůle

Miroslav Kalousek
Miroslav Kalousek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 21. 10. 2021

Prezident Miloš Zeman (77) pověřil kancléře Vratislava Mynáře (54) ještě před svou hospitalizací, aby připravil podpisovou listinu svolávací zasedání nové Sněmovny, vedoucí Kanceláře prezidenta republiky to ve čtvrtek uvedl na tiskovém prohlášení. Pražský hrad zároveň zveřejnil video, na kterém je hlava státu na lůžku v nemocnici a svolání Sněmovny podepisuje. Návštěvníci na něm nemají nasazeny roušky, porušili tak vládní nařízení. Záběry pro ŽivotvČesku.cz okomentoval bývalý vrcholný politik Miroslav Kalousek (60).

"Viděl jsem těžce nemocného člověka, za jehož uzdravení se modlím. Ale neviděl jsem projev zdravého úsudku a svobodné vůle prezidenta republiky. Uveřejněním tohoto videa pan Mynář prokázal, že mu jde jen o něho samotného, nikoliv o prezidenta republiky," zhodnotil zveřejněné video pro ŽivotvČesku.cz Miroslav Kalousek a dal najevo, že mu nepřijde takový postup příliš etický.

"Prezident republiky mi v neděli 10. října dal po schůzce s panem premiérem, která proběhla na zámku v Lánech, za úkol připravit k podpisu listinu o ustavující schůzi Poslanecké sněmovny České republiky," řekl Vratislav Mynář během své konference. Zároveň podle něj rozhodl o účasti Vondráčka při podpisu a dal mu za úkol, aby vše zorganizoval. Mynář řekl, že v pondělí zadal na Pražském hradě za úkol příslušné rozhodnutí připravit a dopoledne ve středu 13. října o rozhodnutí Zemana informoval v Hrzánském paláci předsedu vlády Babiše. Ve čtvrtek pak Mynáře prezident v nemocnici informoval, že je připraven listinu podepsat.

Kancléř se zároveň ohradil, že by on nebo někdo jiný manipuloval s podpisem prezidenta nebo ho falšoval. Je připraven poskytnout součinnost policii, která se záležitostí zabývá.

Miloš Zeman během podepisování listiny použil citát z německého překladu Vladaře italského renesančního politika a filosofa Nicola Machiavelliho »Zeit gewonnen, alles gewonnen« (Získán čas, získáno všechno, pozn. red). Podle médií na podepisovaném dokumentu chybí datum, ze kdy rozhodnutí pochází. Ve chvíli, kdy Vondráček listinu poté ukázal novinářům, již bylo datum 14. října dopsáno.

Na záběru jsou kromě Zemana čtyři další osoby, mimo jiné kromě Mynáře a Vondráčka také prezidentův tajemník Jaroslav Hlinovský. Podle mluvčí ÚVN Jitky Zinke návštěvníci porušili pravidla, protože neměli nasazený respirátor. 

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.