Miroslav Kalousek ukázal na faktory, které přitápí inflaci pod kotel. Zmínil špatnou vládní politiku

Miroslav Kalousek
Miroslav Kalousek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 30. 3. 2023

Drahota, o kterou se v posledních měsících postarala zejména inflace, trápí řadu českých domácností. Na konci února překvapily Česko rekordní ceny zeleniny, které se vyšplhaly do astronomických výšin. I když jsou někteří ekonomové přesvědčeni o tom, že do konce roku inflace bude klesat, bývalý šéf státní kasy a politický komentátor Miroslav Kalousek (62) je v tomto směru skeptický, uvedl to pro ŽivotvČesku.cz na dotaz.

"Obecně si myslím, že s časem se do konce roku dostaneme ohledně inflace okolo 9 až 10 procent, pokud nedojde k nějaké mimořádnosti," sdělil nedávno Petr Studnička pro ŽivotvČesku.cz ohledně inflace pro rok 2023.

Česká ekonomika se v letošním roce bude pohybovat na hraně recese a její růst zpomalí na 0,1 procenta místo dříve očekávaných dvou procent, uvádí to makroekonomická prognóza Evropské komise (EK). Ta také zvýšila odhad míry inflace, která by se letos měla dostat na 15,6 procenta, což je po trojici pobaltských zemí nejvíce v celé EU. Naopak nejnižší z celé sedmadvacítky států zůstane letos v České republice nezaměstnanost s hodnotou 2,7 procenta.

Jak současný vývoj ekonomiky v ČR vidí exministr financí Miroslav Kalousek, uvedl na dotaz pro ŽivotvČesku.cz. "Ekonomika není ve špatné kondici. Co je špatné, tak to jsou hluboké ekonomické nerovnováhy způsobené vládní politikou. Máme obrovský strukturální deficit a obrovskou inflaci, což jsou věci, které příznivému vývoji ekonomiky brání," upozornil s tím, že i když by došlo na odhady ekonomů, tak inflace dosáhne poklesu k okolo deseti procentům, ideální stav to není.

"Mám strach, že inflace vysoko nad dvě procenta, což je inflační cíl ČNB, tady s námi bude déle. Pokles inflace na 9 či 11 procent není důvod k radosti. To je pořád poměrně vysoká inflace. K tomu, aby klesla rychleji a níže, by musela ČNB bojovat usilovněji a vláda by musela přestat přitápět inflaci pod kotel, protože tři sta miliardové deficity, které vláda vyrábí, jsou významně proinflační," dodal pro ŽivotvČesku.cz Miroslav Kalousek.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.