Češí ještě letos budou chudnout. Růst mezd bude do konce roku pomalejší než inflace, uvedl ekonom

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: FotovČesku
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 22. 3. 2023

Letos se Češi nedočkají přiznivého období »hojnosti« a nadále budou chudnout, tak se dají vyložit slova předního českého ekonoma Petra Studničky, uvedl to pro ŽivotvČesku.cz. A to i přes skutečnost, že míra inflace v Evropské unii v únoru opět mírně klesla a poprvé od loňského července se dostala pod úroveň deseti procent. Tempo meziročního růstu cen zpomalilo proti lednu o desetinu procentního bodu na 9,9 procenta, uvedl minulý týden evropský statistický úřad Eurostat. Inflace se snížila i v České republice, kde však s hodnotou 18,4 procenta zůstává stejně jako v lednu třetí nejvyšší v celé unii.

"Obecně si myslím, že s časem se do konce roku dostaneme ohledně inflace okolo 9 až 10 procent, pokud nedojde k nějaké mimořádnosti," sdělil Petr Studnička pro ŽivotvČesku.cz ohledně inflace pro rok 2023.

Výrazně nejrychleji rostly letos v únoru ceny stejně jako v předchozích měsících v Maďarsku, přestože se tam inflace mírně snížila na 25,8 procenta. Po Lotyšsku (20,1 procenta) následovalo Česko, kde meziroční růst cen zpomalil z lednových 19,1 na 18,4 procenta. Na druhém konci žebříčku figurují Lucembursko (4,8 procenta), Belgie (5,4 procenta) a Španělsko se šesti procenty.

Ještě letos podle uznávaného ekonoma budou Češi chudnout. "Růst mezd bude letos pomalejší než inflace. To znamená, že sice nominálně mzdy porostou, ale reálně mzdy budou nižší, než bude míra inflace," zdůraznil pro ŽivotvČesku.cz ekonom. "Češi si tak za výplatu koupí méně zboží a služeb, než tomu bylo v předchozím období," dodal Petr Studnička.

V porovnání s lednem klesla meziroční inflace v 15 členských zemích, stoupla v deseti a ve dvou zůstala beze změny. V únoru dál sílil vliv zdražování potravin na celkovou inflaci v eurozóně, kterou loni tlačily vzhůru především ceny energií. Ve druhém měsíci letošního roku se na inflaci nejvíce podepsaly ceny potravin, alkoholu a tabákových výrobků podílem 3,10 procentního bodu. Podíl energií výrazně klesl, a to na 1,64 procentního bodu. Dostaly se tak před ně i služby (2,02 bodu) a neenergetické průmyslové zboží (1,74 bodu).

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.