Miroslava Šafránková promluvila o nečekaném úmrtí starší sestry Libušky. Co se stalo, zkoumají lékaři, sdělila

Profimedia
Zleva sestry Libuše a Miroslava Šafránkovy
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
klara.zankova@zivotvcesku.cz
Publikováno: 11. 6. 2021

Středa 9. června byla smutným dnem pro celé Česko, kterým obletěla zpráva o odchodu velké dámy českého herectví Libuše Šafránkové, která zemřela ve věku 68 let. Mladší sestra Miroslava Šafránková (63) popsala nečekanou ztrátu sestry a také to, kdo má na starosti poslední rozloučení. Pro ŽivotvČesku.cz pak promluvil psychiatr o tom, jak těžké je se s náhlým odchodem blízké osoby vyrovnat.

Odchod národem milované herečky Libuše Šafránkové vzbudil obrovskou vlnu smutku a lítosti. Byla idolem a přestavitelkou vznešené krásy. Dokázala kolem sebe šířit pozitivní energii a optimismus. Především pro rodinu bylo její úmrtí velkou ránou, se kterou se její příbuzní budou jen těžko smiřovat. "Je to trauma, které si člověk v sobě nese už po celý zbytek života. Není to něco, co by se dalo »vymluvit«. Patří to k nejobtížnějším situacím, které v psychiatrii můžeme řešit," řekl uznávaný psychiatr Jan Cimický pro ŽivotvČesku.cz.

Mladší sestra Libuše Šafránkové Miroslava popsala její poslední narozeniny a náhlý odjezd do nemocnice, odkud se už nevrátila.

"Ani já dodnes nevím, co se stalo. Bylo to tak nečekané… Volala jsem synovci, ale on mi také nebyl schopen nic říci. Víte, já si myslím, že to ještě nevědí ani lékaři, že to zkoumají. Nikdo netušil, že už se domů nevrátí. Nikdo to nečekal. Vůbec nikdo z nás nebyl připraven, že by mohla takto náhle odejít. Když o tom ale teď tak přemýšlím, tak jsme na to připraveni být mohli. Nikdo si nedokáže představit, co si chudák musela zvlášť poslední dobou prožít," svěřila se Miroslava Šafránková pro Blesk.cz s tím, že její sestra měla obrovskou vůli žít.

Smrt jedné z nejpůvabnějších českých hereček a představitelky Popelky velmi zasáhla i její kolegy a přátele. "Zasáhlo mě to stejně asi jako všechny a je to pro mě těžké. Mám na ni krásné vzpomínky. Všichni ji měli rádi, měla obrovský dar »prosluněnosti«," uvedl pro ŽivotvČesku.cz krátce po informaci o odchodu Libuše Šafránkové do hereckého nebe její kolega Karel Heřmánek, se kterým se znala od studentských let na konzervatoři.

"Nejste poslem dobrých zpráv, nevěděla jsem to. Je to hrozná zpráva, hodně teď myslím na Pepíka Abrháma… Je mi to líto, nezlobte se," přidala se s vyjádřením pro ŽivotvČesku.cz herečka Jiřina Bohdalová.

Libuše Šafránková měla za sebou v minulosti náročnou operaci kvůli rakovině plic, kterou jí lékaři diagnostikovali před šesti lety. Museli jí odstranit část dýchacího orgánu. S velkou pokorou přistupovala k léčbě i svému uzdravení. Po jejím skonu se spekulovalo o tom, jaká byla skutečná příčina smrti.

Ztráta milovaného partnera, se kterým člověk prožil v podstatě půl života, může představovat na psychiku velkou zátěž. Stejnou situaci zažívá velikán českého herectví Josef Abrhám (81), který ztratil národem milovanou herečku a manželku Libuši Šafránkovou (†68). Podle uznávaného psychiatra Jana Cimického (73) se jedná o trauma, se kterým si těžko radí i obor psychiatrie. "Patří to k nejobtížnějším situacím, které v psychiatrii můžeme řešit. Na většinu potíží – úzkost nebo depresi, existuje medikace. Ale nelze vrátit osobu, která tvoří součást psychiky a integrity druhého člověka," popsal pro ŽivotvČesku.cz.

Podle dostupných informací měla herečka podstoupit den po narozeninách zákrok v pražské Všeobecné fakultní nemocnici. "Samozřejmě, že to vím, nechce se mi o tom ale veřejně mluvit. Bezprostřední příčinu, proč už tu není, ale opravdu nevím…," řekla Blesku a uvedla, že poslední rozloučení má na starosti syn Josef Abrhám.

Herečka Eva Josefíková (32) je už vdanou paní. V sobotu řekla své ano dlouholetému partner...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu