Místo až 10 let za mřížemi svoboda. Bill Cosby byl propuštěn z vězení. Oběť uvedla, že je dravec v ulicích

Komik a herec Bill Cosby (uprostřed) byl propuštěn z vězení
Komik a herec Bill Cosby (uprostřed) byl propuštěn z vězení
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 1. 7. 2021

Před necelými třemi lety musel komik Bill Cosby (83), známý především jako otec rodiny Cliff Huxtable ze sitcomu Show Billa Cosbyho, vyslechnout rozhodnutí soudu, že je uznán vinným ze znásilnění a zdrogování mnoha žen. Nejvyšší soud v Pensylvánii nyní zrušil verdikt a rodák z Filadelfie byl propuštěn z vězení. Rozhodnutí ukončit komikův trest hodně předčasně pobouřilo veřejnost i žalobce.

Na hlavu Billa Cosbyho padlo přes šedesát svědectví, kdy čelil obvinění za různé závažné sexuální činy. Našly se i ženy, které vypovídaly o zneužití omamných létech, kterými je měl známý komik zdrogovat a poté zneužít. V obnoveném soudním procesu v roce 2018 byl představitel Cliffa Huxtablea usvědčen a začal si odpykávat trest, který měl být v rozmezí tří až deseti let.

Právník herce Brian Perry sdělil, že po propuštění Bill Cosby zamířil společně s právním týmem do svého domu, aby nově nabytou svobodu řádně oslavil. Nejen veřejnost projevila pobouření, ale krev se vaří také v žalobcích a dalších účastnících soudního procesu. "Jsem pobouřená! Pobouřená! Ohromená! Mám sevřený žaludek. To, na čem jsme všichni pracovali v rámci pomoci ženám, zničilo legální pochybení. Nyní máme v ulicích sériového dravce. Moje myšlenky teď směřují k těm, kteří statečně vypovídali v jeho trestních procesech," uvedla ve svém prohlášení jedna z údajně napadených - Victoria Valentinoová.

Rozhodnutí soudu navíc zakazuje opakování procesu. Herec už si odseděl za mřížemi dva roky a kolem 14:30 místního času (ve 20:30 Středoevropského letního času/SELČ) byl podle informací pensylvánské vězeňské služby propuštěn na svobodu. "Navzdory rozhodnutí Nejvyššího soudu v Pensylvánii šlo o důležitý boj za spravedlnost. Přestože soud verdikt zrušil z technických důvodů, chování Billa Cosbyho neospravedlnil. Nikdo by si to neměl vykládat jako prohlášení nebo zjištění, že nespáchal činy, z kterých byl obviněn," cituje jednoho z žalobců zpravodajský server CNN.

Podle Nejvyššího soudu amerického státu Pensylvánie došlo v procesu komika k porušení práv. Současný vedoucí prokuratury v Montgomery County Kevin Steele oznámil, že je Bill Cosby propuštěn z procedurálních záležitostí, které nesouvisí s fakty ohledně jeho činů. "Většinové rozhodnutí Nejvyššího soudu Pensylvánie nařizuje propuštění Williama Henryho Cosbyho mladšího ze státní věznice," uzavřel v oficiálním prohlášení.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.