Reklama:

Mohli bychom mít opravdu velký problém. Bývalá šéfka financí Alena Schillerová promluvila o důchodové reformě

Alena Schillerová
Alena Schillerová
Foto: Se svolením Aleny Schillerové
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 18. 4. 2023

Penzi od České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) pobíralo na konci minulého roku přes 2,84 milionu lidí, z nich 2,37 milionu mělo důchod starobní. Průměrná starobní penze v lednu činila podle ministerstva 19.438 korun. V současnosti společností rezonuje téma v rámci důchodové reformy. Pro ŽivotvČesku.cz se na dotaz vyjádřila bývalá ministryně financí Alena Schillerová (59), která vnímá změnu systému za nevyhnutelnou. Odmítla však, že by v dohledné době mohlo dojít ke zhroucení celého systému, který je v deficitu.

Reklama:

Podle expertů Česko zásadní reforma nečeká, upraví se nejspíš jen parametry dosavadního systému. Mezi ně patří výše odvodů, důchodový věk či výše penze, tedy její poměr k průměrné mzdě. Roli hraje také podoba valorizace. Podle expertů je nutné upravit i podmínky spoření na stáří. Lidé by si měli odkládat víc peněz, naspořenou částku by pak měli čerpat postupně jako doplnění k důchodu.

"My jsme jako vláda měli jednu nevýhodu, že jsme se museli vzdát ministerstva práce a sociálních věcí, a to byl i problém, proč se důchodová reforma nedotáhla. Pak přišel covid, ale nebudu se vymlouvat. Tehdy jsem prosadila na vládě, když jsem viděla, jak se komise pro spravedlivé důchody trápí a profesorka Nerudová tam vymýšlí vzdušné zámky, abychom se obrátili na OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj), a OECD v ČR rok a půl operovalo a sestavovalo plán k řešení veřejných financí a důchodové reformy. Padlo několik návrhů, ze kterých vláda dnes může vycházet. A že potřebujeme změnu v rámci důchodového systému, je dnes zcela jisté. Současná vláda se za rok a půl ale nikam neposunula," uvedla pro ŽivotvČesku.cz Alena Schillerová v rámci dotazu, zda je důchodová reforma nevyhnutelná.

Reklama:

Podle vládního programového prohlášení by měl mít důchod tři části - základní, zásluhovou a naspořenou. Základní část penze se stanoví s ohledem na důstojnost ve stáří i na finanční možnosti státu. V zásluhovém díle se odrazí výše odvodů a počet dětí. Ke spoření se má zřídit státní či veřejnoprávní fond. Zachovat se má i nynější penzijní spoření. Povinná doba pojištění pro získání důchodu se má zkrátit. Umožnit se má dřívější penze pro náročné profese, přispívat na ni mají víc zaměstnavatelé. Podpořit se má práce v důchodovém věku.

Existují názory, že pokud se situace nebude řešit, dojde ke zhroucení systému, uvedl to nedávno pro ŽivotvČesku.cz Miroslav Kalousek.

"Fungovat současný systém zatím bude, protože se nemůže stát, že by se důchody nevyplatily. To znamená, že důchody se musí vyplatit. V současnosti jsme v technické recesi a druhým rokem v důsledku obrovské inflace, proti které vláda nijak nepomohla, se musely vyplatit mimořádné valorizace, které mají ochránit důchodce - jejich koupěschopnost, tak samozřejmě rozdíl mezi vybraným sociálním pojištěním a vyplacenými důchody je v deficitu. Systém máme nastavený ale tak, kdy v momentě, když výběr sociálního pojištění nestačí, tak se dorovná z jiných příjmů, to znamená, že se nemůže stát, že by důchody nebyly vyplaceny. Je to ale velké téma, protože někdy v roce 2035, 2040 budou do důchodu odcházet »Husákovy děti« - silné ročníky, které se v současnosti podílí na ekonomice, a pokud by se nic nestalo v rámci důchodové reformy, tak bychom mohli mít opravdu velký problém," dodala pro ŽivotvČesku.cz Alena Schillerová.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: