Omezení valorizace důchodů: Miroslav Kalousek tepe vládu, že má zpoždění. Hrozí zhroucení systému, inflace dopadá nejen na důchodce

Miroslav Kalousek
Miroslav Kalousek
Foto: Nextfoto
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 20. 2. 2023

Vláda se chystá dnes schválit návrh novely s omezením mimořádné červnové valorizace důchodů. Ministři by měli o předloze hlasovat per rollam, tedy na dálku. Průměrná starobní penze by podle podkladů k zákonu měla od června vzrůst kvůli inflaci o 760 korun místo o 1770 korun, o které by se zvedla podle nynějších pravidel. Podle kabinetu je snížení nutné kvůli udržení důchodového systému, jinak by jeho letošní schodek dosáhl 90 miliard Kč. Opozice změnu odmítá podpořit. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila politického komentátora a někdejšího šéfa státní kasy Miroslava Kalouska (62), jak situaci vnímá. Z jeho slov vyplynulo, že pokud vláda nic neudělá, důchodový systém se zhroutí.

Penze se podle zákona kvůli inflaci mimořádně navyšují tehdy, pokud přírůstek indexu spotřebitelských cen překročil za sledované období pět procent. Zvedá se zásluhový procentní díl důchodu. Roste o tolik procent, kolika dosáhl cenový přírůstek. Podle novely by se ale měla procentní část penze v červnu zvýšit méně, a to o 2,3 procenta a k tomu všem ještě o 400 korun. Potřeba je na to letos 15 miliard korun navíc. Výdaje jsou na dluh.

"Jediné, co bych vládě vyčetl, je to, že má velké zpoždění. Důchody se vlivem mimořádných valorizací zcela odtrhly od růstu ekonomiky i reálných mezd a dostaly se do zcela neudržitelného náhradového poměru ve smyslu průměrná mzda vůči průměrnému důchodu. Sice chápu, že růst cen - tedy inflace - dopadá na důchodce, ale ona dopadá na všechny. A není úplně fér, aby důchodci byli jedinými příjmovými vítězi. Důchody mají kopírovat růst ekonomiky a růst reálných mezd a ony se od toho zcela odtrhly. To, co je největší problém, je, že to je naprosto neudržitelné. Při tomto náhradovém poměru se důchodový systém brzy zhroutí. Vládě nezbývá nic jiného než valorizační systém upravit. Já bych ho upravil jinak, upravil bych ho dříve. Obávám se, že to, co vláda dělá, povede k ještě většímu rovnostářství v důchodovém systému. To znamená, že k tomu mám některé výhrady, ale není pochyb, že s tím vláda něco udělat musí," řekl pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr financí Miroslav Kalousek.

Na omezení červnového růstu penzí se vláda dohodla ve středu. Podle novely má být menší přidání jednorázové. Opoziční politici z ANO a SPD i odbory změnu odmítají. Sněmovna by měla novelu schvalovat na mimořádné schůzi v úterý 28. února. Vládní koalice má v dolní komoře většinu. Poté by měl dostat normu Senát a k podpisu prezident.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.