Ukrajině chybí vojáci. ČR se k tomu bude muset nějak postavit, říká poradce prezidenta Petr Kolář. Špatný scénář si nechce ani představit

Volodymyr Zelenskyj
Volodymyr Zelenskyj
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 10. 5. 2024

Komentář: Situace na frontě není v ideálním stavu. Nedostatek dělostřelecké munice je společně s nedostatkem lidské síly a vyčerpanou protivzdušnou obranou v současnosti jedním z významných problémů, kterým Ukrajina při obraně proti ruské agresi čelí. Do »hry« sice vstoupí další pomoc, ale bez doplnění lidských zdrojů to zkrátka nepůjde. Pro ŽivotvČesku.cz situaci okomentoval bývalý diplomat a takzvaný prezidentův přítel po boku – poradce Petr Kolář, který uvedl, že ohledně negativního vývoje na frontě si ani nechce představovat, co by mohlo nastat. Naopak k věci uvedl, že ČR se bude muset nějak postavit ke skutečnosti, že ukrajinské ozbrojené síly potřebují nutně doplnit »mezery«.

V médiích začala nedávno rotovat informace o tom, že pro obránce nastala komplikace v lidské síle. Významný počet bojeschopných mužů se totiž nachází v zahraničí a drtivá většina z nich nemá v plánu návrat.

I když do bojů na Ukrajině zasáhne významná pomoc ze strany české muniční iniciativy a pomoc od Spojených států ve výši 60,8 miliardy dolarů (1,44 bilionu korun), bez navýšení výše zmíněné živé síly na ukrajinské straně to nepůjde.

"Ukrajincům kromě munice a vojenského materiálu chybí lidská síla. Ti skuteční ukrajinští patrioti a »taková ta jejich elita« šli v první linii, když Rusko Ukrajinu napadlo. Řada z nich jako dobrovolníci a někteří z nich už bohužel padli. Je známá věc, že se na Ukrajině vyhlašuje mobilizace, že se hledají lidské zdroje v zahraničí. Nějak se k tématu staví Poláci a Litva, my se k tomu budeme muset také nějak postavit," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Petr Kolář, člen expertního týmu prezidenta republiky Petra Pavla. Upozornil však, že možnosti států jsou omezené v kontextu povinných návratů. Český stát pro to nemá žádný podklad v zákoně. 

Ukrajinská vláda nedávno odsouhlasila, že muži ve věku 18 až 60 let se musí vrátit na Ukrajinu, chtějí-li obdržet nový pas. Do 18. května jsou také pozastaveny veškeré konzulární služby pro Ukrajince v této věkové kategorii. Následně budou tyto služby poskytnuty pouze těm, kteří se zaregistrují do branného centra, což je možné provést na konzulátu nebo elektronicky. Tímto způsobem získá Ukrajina přehled o potenciálních brancích.

"Jde o fázi, která je bolestivější, protože je vidět, že to vyčerpává lidskou kapacitu. Rusové v tomto mají větší převahu. Faktem je, že je po inauguraci Putina, a je zřejmé, že se teď napnou všechny síly na bojiště. V tomto ohledu teď půjde o hodně, je dost možné, že o všechno," zdůraznil pro ŽivotvČesku.cz ostřílený exdiplomat.

Pokud jde o další vývoj konfliktu, nyní je v očekávání letní ofenzíva z ruské strany. Podle Petra Koláře právě to pravděpodobně bude rozhodující ohledně dalšího vývoje konfliktu.

"Pokud Ukrajinci s naší pomocí Rusy nezastaví, tak si nechci představit, co bude dál. Budeme je mít na hranicích Evropské unie, konkrétně Slovenska. A jestli se zastaví, doufejme, že naše schopnost odstrašování a Severoatlantická aliance je pro ně velkým soustem a na to si netroufnou. Ztratit Ukrajinu opravdu nesmíme," dodal pro ŽivotvČesku.cz muž, který v době, kdy vykonával funkci diplomata, České republice v zahraničí výrazně zlepšoval svými postoji kredit.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.