Reklama:

Mojžíšův efekt: Sociolog promluvil o jiném pohledu na úsporný balíček, který ve své podobě dráždí Čechy

Zbyněk Stanjura a Danuše Nerudová
Zbyněk Stanjura a Danuše Nerudová
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 13. 5. 2023

Konsolidační balíček, který představila ve čtvrtek vláda, se potýká s rozpaky, narazil už ale i na řadu výhrad, a to mezi komentátory českých médií. Plošně došlo k jistému ocenění, že pětikoalice se rozhodla neúnosnou situaci státního rozpočtu i důchodového systému bez pardonu řešit, kritizovali ale rozvleklý průběh čtvrteční tiskové konference vládních lídrů i některé návrhy. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila sociologa Vojtěcha Bednáře, který uvedl, že současná podoba úsporného řešení pravděpodobně narazí takřka všude.

Reklama:

Kritika balíčku pro ozdravení veřejných financí rezonuje zejména na sociálních sítích. Například osvobození tichého vína od spotřební daně nebo zařazení novin, na rozdíl od časopisů, do vyšší sazby daně z přidané hodnoty (DPH), nenašlo u řady komentátorů pochopení a podporu.

Výhrady k některým bodům měl třeba politický komentátor Miroslav Kalousek, na druhou stranu celkově balíček podporuje, uvedl to pro ŽivotvČesku.cz v rozhovoru.

Reklama:

Redakce oslovila uznávaného sociologa Vojtěcha Bednáře, který je přesvědčen o tom, že na jednu stranu je skvělé, že vláda přišla s řešením, druhou stránkou věci je pak to, že pokud jde o jednotlivá opatření, tak s nadsázkou řečeno ne všechno »zlato se třpytí«.

"Konsolidační balíček je určitě potřeba, ale velice pravděpodobně narazí na odpor doslova všude, kam se vláda podívá, a současně prosadit jej bude vyžadovat docela rozsáhlé změny stávající legislativy - tomuto se říká takzvaně komplexní opatření. To znamená, že vládní poslanci, podporovatelé z veřejnosti, odborníci, ale také zástupci v podstatě jakékoli organizace, které se to dotkne, ti všichni budou souhlasit s potřebou balíčku jako takového, ale ne s tou částí, která se jich týká. Můžeme také předpokládat, že řada z nich bude velmi důrazně volat po tom, aby ta »jejich« část byla omezena, zrušena," uvedl pro ŽivotvČesku.cz sociolog s tím, že vláda nepředstavila revoluční řešení, ale přišla s něčím, co už »hořelo« a bylo potřeba řešit.

"Vláda předpokládá, že po náročném jednání přišla s hotovým výstupem, který se už pouze schválí. Prakticky všichni ostatní to ale vidí jako začátek, ne konec vyjednávání. Tomuto se říká »Mojžíšův efekt«, neboť biblický Mojžíš sestoupil z hory se stélami Božích přikázání, a když viděl, jak všichni dole oslavují, také je rozbil a musel začít od znovu," doplnil Vojtěch Bednář pro ŽivotvČesku.cz.

"Sečteno a podtrženo, jakkoli je konsolidační balíček ekonomicky potřeba, jeho prosazování bude velice složitý a nesnadný problém a vůbec není jisté, že se to vládě povede, i když disponuje většinou v parlamentu. Může také dojít k podstatné redukci efektu balíčku, stejně jako třeba k nutnosti začít s ním od začátku. A konečně, čím déle jeho prosazování potrvá, tím vyšší bude riziko, že ho následující vláda - ať už v ní bude kdokoli - zruší," dodal odborník na dotaz redakce.

Úsporný balíček obsahující 58 opatření předpokládá mimo jiné, že stát zvýší daň z příjmu právnických osob, spotřební daň z tabáku a alkoholu, daň z hazardu i nemovitostí, znovu zavede nemocenské pojištění pro zaměstnance a zvedne odvody živnostníků. Daň z přidané hodnoty má mít dvě sazby místo nynějších tří, zruší se 22 daňových výjimek. Na polovinu se sníží státní podpora stavebního spoření, roční dálniční známka zdraží z 1500 na 2300 korun. Snížit schodek veřejných financí mají ale především úspory, hlavně omezení státních dotací, řekl na tiskové konferenci premiér Petr Fiala (ODS). Vládní záměry kritizovala opozice, odbory, některé profesní svazy, zástupci malých firem i živnostníků nebo místní samosprávy.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: