Vždy krčím rameny nad tím, že deficity dělají politici. Dělají je ti politici, které si občané vybrali, říká v rozhovoru Miroslav Kalousek

Miroslav Kalousek
Miroslav Kalousek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 12. 5. 2023

Konsolidační balíček, který představila ve čtvrtek vláda, silně zarezonoval Českou republikou. Dotkne se všech Čechů. Vláda jím chce snížit prohlubující se zadlužení státu a reformovat důchodový systém, obsahuje 58 opatření. Pro ŽivotvČesku.cz poskytl rozhovor politický klasik a komentátor Miroslav Kalousek (62), který ho jako celek podporuje, i když k některým změnám má výhrady.

Pane exministře, vláda představila úsporný balíček. Některé lidi ale překvapilo, že vláda nezačala u sebe. Když to řeknu lidově, politici nepředstoupili před národ a nezačali očekávanou větou, že si snížili v rámci úspor platy. Začali opět nejdříve u lidí, což je kritizováno...

Víte, vždy krčím rameny nad tím, že deficity státního dluhu a rozpočtu dělají politici. Oni je dělají ti politici, které si občané vybrali. Jestli si občané vybrali Andreje Babiše, aby je zaplavil penězi na dluh, tak je zaplavil penězi na dluh. Teď máme ten obrovský strukturální deficit mezi příjmy a výdaji. A nechceme-li dopadnout jako rodina, ke které se dostaví exekutor, tak musíme začít rozpočty léčit.

Jak ten problém tedy vznikl?

Vznikl tak, že se lidem přidávaly peníze, aniž někoho zajímalo, kde se na ně vezme, a snižovaly se daně, aniž by se přitom snižovaly výdaje. Takže vznikl rozdíl větší, než je dvě stě miliard. A ten rozdíl se nemůže vyřešit jinak než obráceným procesem toho, jak vznikl. Někdo tedy méně dostane a někdo více zaplatí.

Musím se však zeptat, zda to právě nebyla současná vláda, která za covidu »pokřikovala« v roli opozice na bývalou vládu, aby rozdávala více těm, co nemohou pracovat a co přišli o podnikání?

Drtivá většina výdajů, která nás trápí, s covidem vůbec nesouvisela. Nevadily mimořádné výdaje na covid, protože s covidem by zase odezněly. Ale covid odezněl, výdaje zůstaly. Tedy výdaje nesouvisí s covidem, ale s populismem. A nepopulárními opatřeními se to musí vyléčit.

Dobře. Co říkáte na úsporný balíček, který představila vláda, jako celek?

Představoval bych si ho jinak, ale každý si tam najdeme něco, co nám tam vadí a co nás bolí. Ale vláda musela hledat kompromisy v »pěti« a nalezla kompromis v objemu, který ten kompromis začíná řešit. Bez ohledu na to, že mám k jednotlivým opatřením nějaké výhrady, tak ten balíček jako celek podporuji, protože to je řešení. Řešením není jiný balíček, ale nic, což by vedlo směrem k prohloubení dluhové pasti, a to si nemůžeme dovolit.

Je v tom balíčku něco, co vás vyloženě nadzvedlo ze židle?

Řeknu tři věci, které mě opravdu mrzí. Představoval bych si úspory větší, protože si myslím, že se dalo škrtat více. Mrzí mě vyšší progrese u daně z příjmu fyzických osob, protože ta nepřinese skoro nic. Jsou to dvě miliardy a je to jen útok na vysokopříjmové a kvalifikované lidi. A mrzí mě nemocenská. Jsou to tři věci, které bych řešil jinak, ale pořád si umím uvědomit, že museli najít shodu v »pěti«. Řešil jsem několik podobných výzev, řešil jsem je ve »třech«, jednoduché to nebylo, a tak si umím představit, jak složité to bylo v »pěti«.

Rozumím. Čekal jste tedy, že to dopadne hůře?

Ano. Čekal jsem to horší. Čekal jsem, že se neodhodlají k takovým úsporám, že budou menší. Takže v rámci toho, co jsem čekal, mě to příjemně překvapilo a já to podporuji.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.