Monitor se rozhoukal a malý už byl bílý a nedýchal, popsala Nikol Leitgeb chvíle hrůzy. Záchranářka promluvila o první pomoci

Herečka Nikol Leitgeb
Herečka Nikol Leitgeb
Foto: Nextfoto
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 4. 9. 2021

Herečka Nikol Leitgeb (34), dříve Štíbrová, za sebou má momenty hrůzy. Její syn Tobias, který se narodil v červnu, se ocitl v ohrožení života. Z toho mu pomohl monitor dechu, duchapřítomný tatínek Petr Leitgeb (34) a následně lékaři. Herečka zdůraznila důležitost monitoru a mluvčí záchranné služby hlavního města Prahy souhlasí. "Když rodiče nemají monitor dechu, a to dítě u sebe nemají v momentě, kdy se to stane a neposkytne se mu pomoc, tak zemře," řekla pro ŽivotvČesku.cz Jana Poštová.

Nikol Leitgeb je už pár měsíců dvojnásobnou maminkou. Po synovi Mathiasovi se jí narodil druhý chlapeček, kterému vybrali s manželem Petrem jméno Tobias, ale přezdívají ho Mauglí. Chlapeček se ocitl v ohrožení života, byl převezen do nemocnice a ještě doma ho tatínek rozdýchával. Na to, že s teprve tříměsíčním miminkem není něco v pořádku, rodiče upozornil monitor dechu.

O chvílích plných strachu o syna se Nikol Leitgeb rozpovídala na sociální síti. Zveřejněním chce upozornit na důležitost monitoru dechu. "Píše mi vás strašně moc, že máte podobnou zkušenost, což mě přesvědčuje o tom, že sdílet to na Instagramu je správně. Evidentně je to věc, která se děje. Člověk si říká, že se mu to nestane, ale ono se to normálně děje celkem často a často vám monitor opravdu zachrání dítě. Děje se to zdravým dětem, Tobiasovi nic není, na nic nepřišli," řekla herečka ve stories na Instagramu.

Pouhou chvíli poté, co byl Tobias uložen ke spánku, monitor spustil alarm. "Po třech minutách, co ho Péťa dal do postýlky, zapnul monitor a odešel, se monitor rozhoukal a malý už byl bílý a nedýchal. Pravděpodobně tím, že neumí odkašlat, mu zaskočila nudle nebo mléko. Je to rychlé, takže bacha na to," dodala Nikol Leitgeb se slzami v očích a doplnila, jak moc doufá, že k takové události už nikdy nedojde.

Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila mluvčí zdravotnické záchranné služby hlavního města Prahy. Ta popsala, že příčinu podobných událostí zatím nikdo neodhalil. Potvrdila i slova Nikol Leitgeb - monitor dechu je skutečně velmi důležitý a stává se to i zdravým dětem.

"Ta příčina, proč se to děje, se neví. Proč se stane tohle miminku, které je jinak zdravé, nikdo bohužel neví. Jmenuje se to syndrom náhlého úmrtí novorozence, zastaví se mu dech a srdce a je to kritický stav, který se okamžitě musí řešit. Když rodiče nemají monitor dechu a to dítě u sebe nemají v momentě, kdy se to stane a neposkytne se mu pomoc, tak zemře," řekla Jana Poštová pro ŽivotvČesku.cz.

"První pomoc záleží na situaci. Když je to odhalené včas, proto se pořizují monitory, může rodič zareagovat - ověřit, že je dítě skutečně v bezvědomí a nedýchá. Pokud to tak je, je nutné volat záchranku a začít resuscitovat. U dětí se vždy zahajuje pěti umělými vdechy, u malých miminek se dělají do nosu i pusy najednou. Potom se zkontroluje, zda se zvedá hrudníček. Pokud dítě nedýchá, tak se kombinuje stlačování hrudníku a dýchání," dodala pro ŽivotvČesku.cz mluvčí pražské záchranné služby Jana Poštová.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.