Motivační příspěvek v době karantény. Mluvčí uvedl, jak probíhá schvalování. Je tam pokrok, říká

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Pixabay.com
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 5. 2. 2021

Vláda se snaží přijít na to, jak motivovat lidi k tomu, aby pravdivě informovali o kontaktech, se kterými přišli do styku a dodržovali nařízení související s epidemií koronaviru. Jedním z návrhů je tzv. motivační příspěvek, jak ho nazvala ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (39), který by měl lidem v karanténě poskytnout pravidelnou finanční částku. V řešení jsou hned tři návrhy, které byly předneseny na tiskové konferenci. "Je tam pokrok, hledá se cesta ke spokojenosti všech," uvedl mluvčí ministerstva.

Ministryně Jana Maláčová promluvila v minulém týdnu na konferenci po jednání tripartity, kdy se jednalo o tzv. motivačním příspěvku pro lidi, kteří musí zůstat v karanténě, o tom, jak to vypadá s jeho schválením. Ke konečnému rozhodnutí a zvolení jednoho ze tří přednesených návrhů nakonec nedošlo.

"Schváleno to nebylo a nemám k tomu zatím bližší informace. Řešilo se to znovu i tento týden na úrovní tripartity, sociálních partnerů – jednání probíhá, ale to konečné datum, kdy by to mělo být schválené, zatím bohužel není známo. Předpokládám, že to bude v nejbližší době," řekl pro ŽivotvČesku.cz Vladimír Dostálek, tiskový mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí.

Podle jeho slov je návrh stále v jednání a konečné rozhodnutí je na vládě. Nicméně k určitému posunu došlo.

"Je tam nějaký pokrok, od nás byly představené varianty. Jedná se o tom, jaká ta varianta bude, případně jestli bude ještě nějaká další. Je tam více zájmů a názorů," popsal pro ŽivotvČesku.cz mluvčí ministerstva situaci kolem schvalování motivačního příspěvku, který má sloužit k větší zodpovědnosti lidí při trasování a informování o kontaktech, se kterými přišli do styku.

"Musí to být funkční, rychlé a administrativně nenáročné. A především přínosné pro zaměstnance a jednoduché pro zaměstnavatele, aby s tím neměli příliš mnoho komplikací při administraci. Hledá se tedy cesta ke spokojenosti pokud možno všech," dodal Vladimír Dostálek pro ŽivotvČesku.cz.  


• 1. návrh - 250 korun na den po dobu maximálně 10 dní. Peníze by vypláceli zaměstnavatelé s tím, že si je budou posléze odečítat z odvodů na sociální pojištění.

• 2. návrh - 500 korun na den jako u kompenzačního bonusu se stropem pro zaměstnance, kteří vydělávají méně. Ve výsledku nikdo nesmí dostávat celkově na nemocenské více, než vydělává.

• 3. návrh - devadesátiprocentní nemocenská, ale efektivně ve výši 81 procent.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.