Reklama:

Motorista Gregor: Plácáme se tu po ramenou, mnozí Češi přitom chudnou. Lépe se budeme mít bez neschopných politiků

Matěj Gregor
Matěj Gregor
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 25. 1. 2025

Rozhovor: Kam směřuje Česká republika a jak se lidé skutečně mají? Jak by případné spojení hnutí ANO a Motoristé sobě ovlivnilo budoucnost české politiky? Na tyto otázky odpověděl mladý a ambiciózní předseda takzvané »Generace Motor« Matěj Gregor v rozhovoru pro ŽivotvČesku.cz, v němž otevřeně promluvil o klíčových tématech rezonujících českou společností.

Reklama:

Matěji, hovoří se o tom, že pokud by hnutí ANO v nadcházejících sněmovních volbách dosáhlo výrazného úspěchu a Motoristé sobě by překročili pětiprocentní hranici potřebnou pro vstup do Sněmovny, mohlo by dojít k jejich spojení v otázce sestavení vládní koalice. To si umíte představit?

Umíme (Motoristé sobě) si to představit. A to nejen z důvodu, že pokud bychom do vlády nešli my, tak by vznikl prostor pro někoho jiného. Příkladem komunistické Stačilo!, případně jiná strana z vládní »pětikoalice«.

Reklama:

Předpokládám, že máte na mysli hnutí STAN, o němž se nedávno začalo spekulovat?

Přesně. Došlo by na spojení s Rakušanem, aby STAN zůstalo na ministerstvu vnitra. Takže do vlády chceme jít, ale nechceme být nějaký »přívěšek« ve smyslu, že k 95 mandátům ANO bychom měli příkladem šest. To ne. Cílíme na počet, abychom měli podobný počet poslanců jako ODS a abychom byli v takové vládě suverénním partnerem.

Rozumím. Pokud by na takový scénář skutečně došlo, nemyslíte, že by mohly vzniknout obavy, že by hnutí ANO mohlo Motoristy »pohltit« nebo oslabit, podobně jako se to stalo v minulosti v případě spolupráce ANO a ČSSD (dnes SOCDEM, pozn. red.)?

Tohle riziko si uvědomujeme. Je ale také potřeba říct, že tradiční strany, které šly s Babišem do vlády, což dvakrát šlo o sociální demokraty a jednou to bylo s podporou komunistů, tak do vlády »nasadily velmi nezajímavé lidi«, kteří neodváděli dobrou práci.

Jak to myslíte?

Příkladem uvedu Kateřinu Valachovou, která zavedla inkluzi ve školství, Bohuslava Sobotku, který šel pro migrační kvóty do Bruselu, případně Michaelu Marksovou, která neudělala nic, pokud jde o důchodovou reformu, ještě když na to byla spousta času. A nyní na to doplácíme. Takže zpět k vaší otázce. Pokud my dodáme do vlády kvalitní lidi, kteří budou svou práci dělat dobře, započnou reformy ve vzdělávání, v daňovém systému, v podnikání pro mladé lidi, v bydlení, tak si naopak myslím, že ve vládě můžeme ještě posílit. A není vyloučeno, že bychom dokázali oslovit voliče nejen ANO, ODS, ale i dalších stran.

Dobře. Pojďme odbočit od hypotetických úvah k tomu, kam vlastně Česká republika nyní směřuje. Zajímá mě vlastně, zda se máme dobře. Z jedné strany slyšíme, že ano, z druhé, že nikoliv.

Vidím to tak, že politika došla do stavu, kdy jsme se v minulosti srovnávali s nejbohatšími zeměmi světa a chtěli jsme konkurovat ekonomické špičce, tak nyní se srovnáváme se státy z jižní Evropy, případně Blízkého východu, abychom se pořád mohli plácat po ramenou, jak se máme dobře.

Máme se tedy špatně?

Je pravda, že tu máme nějakou kvalitu zdravotnictví, školství, jsme bezpečná země a na světové poměry se máme dobře, ale druhá věc je, že abychom se měli takto dobře, tak tu jedeme už tři roky v kuse »bilionovou sekeru dluhu«. A další věc, kterou je potřeba k tomu říct, že takhle dobře se už dlouho mít nemusíme. Přitom lidé tady pracují usilovně, aby se měli dobře, máme nízkou nezaměstnanost, máme velké množství podnikatelů, lidé tu zkrátka jsou zvyklí makat, ale i přes to všechno je v Česku velké množství lidí, kteří chudnou. To znamená, když to shrnu, že bez neschopných politiků bychom se mohli mít lépe. A to chceme změnit.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: