Možný důkaz, že epidemiolog Rastislav Maďar neprosazoval roušky ve školách. Teď obvinil Vojtěcha ze lži

Epidemiolog Rastislav Maďar
Epidemiolog Rastislav Maďar
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 24. 8. 2020

Epidemiolog Rastislav Maďar odmítl, že by stál za rozhodnutím o prosazení povinného nošení roušek ve školách. Naopak uvedl, že ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha upozornil na odmítavé stanovisko odborníků. Ještě před zavedením opatření ochrany úst a nosu ve školách a jeho následném odvolání, poskytl Maďar rozhovor pro ŽivotvČesku.cz. V něm nastínil, že roušky ano, ale jen v některých vnitřních prostorách. O školách se vůbec nezmínil.

Redakci ŽivotvČesku.cz před dvanácti dny na náš dotaz epidemiolog prozradil, zda bude prosazovat roušky. "Jednoznačně ano, ale jen v některých vnitřních veřejných prostorech. Roušky nám mohou na podzim a v zimě významně pomoci. Navíc je to prevence, které nevede k negativním ekonomickým dopadům, naopak, může snížit nemocnost i na jiné respirační infekce a tím přispět k menší zátěži zdravotnického a sociálního systému," uvedl v rozhovoru epidemiolog, který byl »obviněn« ze zmatků kolem nošení roušek ve školách.

Epidemiolog, jehož skupinu má aktuálně na starosti hlavní hygienička Jarmila Rážová, popřel pro portál Seznam Zprávy, že by s rouškami ve školách měl něco společného. "Vždy jsem vystupoval podle toho, jak jsme v rámci pracovní skupiny rozhodli většinovým názorem. Minulý týden v pondělí zasedala Rada vlády pro zdravotní rizika, jejímž členem nejsem. V návrhu mimořádného opatření, které jsem následně dostal ke kontrole, se najednou objevily roušky ve společných prostorách škol. Okamžitě jsem písemně upozornil pana ministra Vojtěcha, že to není v souladu s odborným stanoviskem naší epidemiologické pracovní skupiny. On za dvě minuty reagoval způsobem, ze kterého vyplynulo, že je to rozhodnutí nějakého jiného jednání. Tím to pro mě jako odborného poradce skončilo. Tedy až do momentu, než se objevilo v médiích, že bylo chybou roušky do společných prostor škol dávat a že za to mohu já. Mám naštěstí uloženou písemnou korespondenci potvrzující to, co říkám," uvedl k otázce, zda skutečně stál za prosazením roušek ve školách.

Rastislav Maďar aktuálně na vlastní žádost skončil jako člen pracovní skupiny ministra zdravotnictví pro uvolňování karanténních opatření. Ministra o tom informoval v pátek. Snažili jsme se kontaktovat ministra zdravotnictví, ale na dotaz zatím nereagoval.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.