Mrtvých přibývá na straně Izraele i palestinských radikálů. Bezpečnostní expert promluvil o dopadech konfliktu na Evropu
Po sobotním rozsáhlém útoku palestinského radikálního hnutí Hamás dnes v Izraeli dál rychle narůstala bilance mrtvých. Podle místních médií od sobotní noci narostla zhruba o 100, zabitých už je tak více než 400. Boje v okolí Pásma Gazy trvají více než 30 hodin. Šéf oboru Bezpečnostní a strategická studia Josef Kraus z katedry politologie Masarykovy univerzity odpověděl na dotaz, zda ozbrojený konflikt může mít dopad na Evropu. Ze slov uznávaného odborníka se specializací na Střední východ vyplynulo, že zatím lze jen těžko určit, do jaké míry budou boje eskalovat, v tuto chvíli jsou rizika pro evropský kontinent na politické a bezpečnostní úrovni spíše minimální, uvedl to pro ŽivotvČesku.cz.
Izrael čelí nejhoršímu útoku za poslední desetiletí, při němž Palestinci vypálili tisíce raket a také na několika místech pronikli na izraelské území, kde podle dostupných informací unesli či zajali desítky lidí. Vláda i média hovoří o nové válce, která bude podle premiéra Benjamina Netanjahua dlouhá a těžká.
Z informací izraelských médií nebylo ihned jasné, zda se publikovaná bilance mrtvých týká pouze civilistů, nebo zahrnuje i příslušníky ozbrojených složek. Izraelská armáda už zveřejnila jména více než 40 vojáků, kteří kvůli eskalaci vleklého konfliktu zahynuli. Desítky mrtvých hlásí také izraelská policie.
Nemocnice kvůli ostřelování a útokům palestinských ozbrojenců přijaly přes 2000 zraněných, uvádí v nejnovějším hlášení izraelské ministerstvo zdravotnictví. Dvacet lidí je v kritickém stavu, dalších 330 mělo vážná zranění, píše list The Times of Israel.
Stovky mrtvých jsou i na palestinské straně. Izraelská armáda tvrdí, že zabila přes 400 radikálů, a její nálety na Pásmo Gazy podle tamních činitelů připravily o život přes 300 lidí.
Podle špičkového bezpečnostního analytika Josefa Krause se v současnosti nedá mluvit o tom, že by ozbrojený konflikt mohl mít na Evropu nějaký významný dopad.
"Evropy se to bude týkat v podstatě sekundárně, primární dopady konfliktu budou rezonovat určitě v oblasti Blízkého a Středního východu. Ohledně Evropy bude hodně záležet na reakci Izraele na útok palestinského radikálního hnutí Hamás. V tuto chvíli můžeme vidět víceméně podporující reakci ze strany Evropy, to znamená označení palestinského útoku za incident, který je potřeba odsoudit za teroristický čin, kdy opravdu útok nese znaky teroristického činu. Na druhou stranu pokud Izrael neudrží nervy na uzdě a například začne masivně bombardovat Gazu, případně něco podobného, tak se také může stát, že se začnou objevovat hlasy proti státu Izrael, což povede ke klasickému rozdělení politických názorů na dva tábory. A to může vést k nějakému vnitropolitickém rozkolu na úrovni jednotlivých států," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz mezinárodně uznávaný expert, ve které oblasti mohou být rizika, že by konflikt mohl přenést zhoršení nálady do evropského kontinentu.
"Asi si v tuto chvíli nelze představit, že by některé evropské státy dramaticky otočily svou zahraniční politiku vůči státu Izrael, ani tak v případě ČR, která je dlouhodobě proizraelská, a to možná i nejvíce v kontextu Evropy. To ale neznamená, že konflikt nemůže vytvářet vnitřní politické napětí. Pokud bych to shrnul, zatím se nedomnívám, že by konflikt měl vliv na něco zásadního, pokud jde o Evropu, v tuto chvíli ale nevíme, jaké bude mít dopady na celý region Středního východu a zda se bude jednat o událost, která za pár týdnů »vyšumí«, či to povede k další eskalaci násilí. Obecně ale lze říct, že dopady na Evropu v současnosti budou na politické i bezpečnostní úrovni minimální," dodal pro ŽivotvČesku.cz Josef Kraus.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.