Musíme vynucovat dodržování opatření, míní prezident ČLK. Majitelé restaurací by měli zodpovídat za kontrolu hostů, říká

Prezident ČLK Milan Kubek
Prezident ČLK Milan Kubek
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 16. 10. 2021

Tempo šíření epidemie i nadále zrychluje. Důkazem je nejen pátečních 1781 potvrzených případů koronaviru, což je nejvíc od začátku května, ale i reprodukční číslo, které stouplo z 1,33 na 1,45. Podle prezidenta České lékařské komory v tuto chvíli není čas na přemýšlení o zavedení nových opatření, ale nastala doba, kdy by se mělo dodržování stávajících opatření přísně kontrolovat a vymáhat. Mezi taková opatření patří i kontrola, zda jsou hosté v restauracích a hospodách očkovaní, otestovaní či mají od lékaře potvrzení o prodělání nemoci. "Samozřejmě za to musí nést zodpovědnost provozovatel té hospody," řekl pro ŽivotvČesku.cz Milan Kubek (53).

V pátek přibylo v Česku dalších 1781 potvrzených případů koronaviru, nejvíc za jeden den od začátku května a o 764 víc než před týdnem. V nemocnicích bylo s covidem 459 lidí, což je oproti předchozímu dni sice o něco méně, ale oproti minulému týdnu to znamená nárůst o 121 hospitalizovaných. Reprodukční číslo je nad hodnotou jedna nepřetržitě od konce srpna a je jisté, že tempo šíření epidemie zrychluje.

Se stále většími nárůsty nakažených vyvstává otázka, zda stejně jako v předchozích vlnách dojde ke zpřísnění opatření. Podle prezidenta České lékařské komory je ale nejdříve nutné dodržovat ta, která jsou aktuálně v platnosti. "Především nazrál čas na to, aby se začala dodržovat opatření, která jsou platná, to znamená, aby se vynucovalo jejich dodržování," řekl Milan Kubek pro ŽivotvČesku.cz.

Při jarním rozvolňování opatření bylo jasně určeno, že kdo bude chtít navštívit stravovací zařízení, bude muset být očkovaný, mít negativní test nebo prokázat, že nemoc covid-19 již prodělal. Krátce byl na stole i návrh, že majitelé podniků budou ti, kdo budou za hosty zodpovídat a že obsluha bude muset při příchodu nových zákazníků kontrolovat, zda splňují jednu ze tří podmínek ke vstupu. Tato varianta přijde k úvaze znovu.

"Musí být prováděny kontroly očkování, případně platných testů při vstupu do kulturních zařízení či restaurací. Samozřejmě za to musí nést zodpovědnost provozovatel té hospody, není možné spoléhat na to, že se tam jednou za deset let zjeví nějaký zaměstnanec hygieny. To není reálné, že by hygienická služba mohla toto zkontrolovat. Tak, jako hospodský zodpovídá na to, že nenalívá alkohol nezletilým, stejně musí nést zodpovědnost za to, že jsou do jeho podniku vpuštěni pouze lidé, kteří jsou očkovaní, případně mají platný certifikát na základě testu či prodělaného onemocnění," upřesnil prezident ČLK pro ŽivotvČesku.cz, proč by podle něj měl zodpovědnost nést majitel podniku.

Podle aktuálních opatření by občan, který není očkovaný, nemá v těle protilátky nebo nemá negativní test, neměl navštěvovat nejen do hospody a restaurace, ale neměl by se účastnit například ani kulturních akcí. Podle Milana Kubka ale mnoho lidí ani stávající opatření nedodržuje, což se pak odráží v počtech nově nakažených. Proto si myslí, že kontrolování a vymáhání jejich dodržování je nyní nezbytné.

"Pokud ke kontrolám nedojde, je to Kocourkov a můžeme přijímat jakákoliv opatření, když se nebudou dodržovat. Bohužel se ukázalo, že mezi námi je velké množství lidí, kteří mentálně nemají na to, aby dobrovolně dodržovali opatření, která chrání zdraví jejich i jejich okolí. Je to smutné, ale nějaké represivní kroky budou logickým důsledkem této nezodpovědnosti," dodal prezident České lékařské komory Milan Kubek pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.