Reklama:

Mutace delta začíná vzbuzovat velké obavy. Petr Smejkal uvedl, pro koho je vážnou hrozbou

Infektolog Petr Smejkal
Infektolog Petr Smejkal
Foto: Se svolením Petra Smejkala
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 28. 6. 2021

Epidemie v Česku zatím ukazuje na příznivý vývoj a čísla nakažených se drží stále nízko. Odborníci však varují před skutečností, že tzv. varianta delta, známá jako indická mutace, může zasáhnout do epidemické situace, a protože je údajně výrazně infekčnější, pro některé skupiny zůstává poměrně nebezpečnou. Podle uznávaného epidemiologa a člena poradní skupiny MeSES Petra Smejkala (48) představuje riziko. "Pro neočkovanou rizikovou populaci je varianta delta vážnou hrozbou," sdělil pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Podle dat ministerstva zdravotnictví podstoupilo očkování nebo na první, či druhou dávku čeká celkem 51,9 procenta populace. V řešení je i kampaň na podporu očkování, která by měla přesvědčit nedůvěřivé lidi a »váhavce«, kteří o něj zatím neprojevili zájem. Od 1. července by se navíc mělo spustit očkování dětí a mládeže od 12 let, které vyvolává největší diskuze. Rodiče pak budou těmi, kteří u mladistvých budou rozhodovat.

V současné době vzbuzuje obavy varianta delta, dříve známá jako indická mutace, která má být mnohem infekčnější. Státní zdravotní ústav (SZÚ), který provádí sekvenování vzorků, informoval ve své poslední zprávě o tom, že během června proběhlo 945 sekvenací. Došlo k nálezu celkem 30 případů varianty delta, která je označována také jako B.1.617.2. Konkrétně šlo o zachycení výskytu v Praze, Moravskoslezském kraji, Libereckém kraji, Královéhradeckém kraji, na Vysočině a v Ústeckém kraji.

Reklama:

"Pro neočkovanou rizikovou populaci je varianta delta vážnou hrozbou," vyjádřil se k obávané mutaci koronaviru Petr Smejkal, hlavní epidemiolog pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM). Podle mnohých odborníků je zásadní, aby se lidé nechali očkovat. Právě vakcinace podle nich patří k důležité ochraně, která může zabránit šíření viru, jeho mutací a případně i vážnějšímu průběhu onemocnění covid-19. Vznikly dokonce myšlenky, že by stát měl osobám, které půjdou na očkování, vyplatit nějakou finanční odměnu.

"Pokud by vláda nabídla několik stovek, lidé by si asi řekli, že jim to očkování za ty peníze nestojí. Osobně bych byl pro to, aby se očkování zavedlo jako povinné – v některých zemích to tak dokonce už funguje. U nás platí, že je svoboda nadevše a i kdyby měla polovina národa zemřít, tak lidé musí mít svobodu. Já tomu říkám spíše bezohledná svoboda. Je to těžké," zhodnotil profesor imunologie Václav Hořejší pro ŽivotvČesku.cz to, jak by se mělo přistupovat k vakcinaci obzvláště teď, když se v Česku vyskytly případy nebezpečné varianty delta, která je v současnosti obrovským problémem ve Velké Británii.


Očkování v Česku probíhá aktuálně již sedmým měsícem a data ministerstva zdravotnictví udávají 7 890 961 vykázaných očkování, z toho 34 190 za neděli 27. června. Osob, které se z onemocnění covid-19 dostaly a vyléčily se, je celkem 1 635 183. Smutné číslo 30 298 naopak poukazuje na ty, kteří v souvislosti s koronavirem zemřeli.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: