Mutace koronaviru z Anglie je už ve Francii a Španělsku. V Česku se začne šířit brzy, říká odborník

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Pixabay.com
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 26. 12. 2020

Nový mnohem infekčnější kmen koronaviru z jižní Anglie byl poprvé odhalen ve Francii, uvedlo to v pátek večer francouzské ministerstvo zdravotnictví. Vysoce nakažlivá varianta viru byla prokázána v centrální části země u Francouze, který trvale žije v Británii. Stejná mutace se dnes našla také u čtyř osob ve Španělsku, od pátku se prokázala celkem u sedmi lidí v Japonsku. "V Česku už patrně v nějakém minimálním množství je, je jen otázkou času, než se rozšíří na našem území," řekl pro ŽivotvČesku.cz evoluční biolog Jaroslav Flegr.

Ve Francii je nakažená osoba bez příznaků nemoci covid-19 a byla izolována ve svém bydlišti. Přicestovala z Londýna 19. prosince. O dva dny později univerzitní nemocnice odhalila pozitivitu. Jde o první hlášený případ nakažení "variantou VOC 202012/01" viru způsobujícího covid-19 ve Francii, uvedlo ministerstvo. 

Ve Španělsku se potvrdily čtyři případy britské mutace, všechny v okolí Madridu. Všichni čtyři nemocní jsou z jedné rodiny, jeden z nich ve čtvrtek přicestoval z Británie. Japonsko již v pátek oznámilo pět případů.

"Jak se začne nový kmen koronaviru v Česku šířit, začne postupně stoupat průměrná infekčnost viru. V důsledku toho opatření, která by mohla fungovat nyní, fungovat postupně přestanou. Ve výsledku stoupne reprodukční číslo a budou se muset zvolit jiná, o dost přísnější opatření," nastínil pro ŽivotvČesku.cz Jaroslav Flegr.

Skutečnost, že nový kmen koronaviru může být problémem zejména pro zdravotnictví, a to zejména z důvodu, že vir je mnohonásobně infekčnější, nastínil i bývalý vládní epidemiolog Rastislav Maďar.

"Vyšší infekčnost by vedla nejen ke většímu počtu nakažených, hospitalizovaných a mrtvých, ale zvýšilo by se reprodukční číslo a tím pádem i hranice pro dosažení kolektivní imunity. Současně by to vedlo k nutnosti přísnějších protiepidemických opatření, aby se dostala situace pod kontrolu. Problém by to určitě představovalo," upřesnil epidemiolog, který se podílel během jarního vypuknutí epidemie na řadě konkrétních opatření.

Odhalení nové mutace viru SARS-CoV-2 oznámil britský ministr zdravotnictví Matt Hancock minulý týden. Desítky zemí světa kvůli tomu omezily nebo zcela zrušily dopravní spojení s Británií. Světová zdravotnická organizace (WHO) v pondělí uvedla, že zatím neexistují žádné důkazy o tom, že by nová mutace způsobovala vážnější průběh covidu-19.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.