Mutace SARS-CoV-2 čím dál častěji útočí na mladší ročníky i děti. Roman Prymula popsal proč

Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula
Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula
Foto: Nextfoto
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 12. 2. 2021

Na přelomu roku čísla nakažených covidem-19 prudce rostla. Mimo současných obav z přetížení nemocnic média rovněž informují o tom, že narůstá počet hospitalizovaných lidí mladších ročníků. "Mutace mají výraznější schopnost pronikání do buněk," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula (56), že mutace má schopnost uplatnit se i v těle mladšího člověka.

O početnější skupině mladých covidových pacientů informoval 30. prosince i hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (ANO). "Už dnes máme v nemocnicích čtyřicet procent vyčleněných lůžek a leží na nich nejen příslušníci starší populace. Vážný průběh nemoci mají i mnohem mladší ročníky," popisoval.

Jedním z problémů u mladších ročníků je skutečnost, že podle studie, která před časem vyšla v lékařském časopisu Lancet, se u vážně nemocných pacientů zjistila takzvaná »cytokinová bouře«.

Autoři tak označili závažnou imunitní reakci, při které tělo produkuje imunitní buňky a proteiny, které mohou zničit jiné orgány. Cytokin je druh proteinu, který hraje v imunitním systému důležitou roli. Tato imunitní reakce může podle některých expertů vysvětlovat úmrtí mladších pacientů.

V současnosti má ale za následek hospitalizace mladších ročníků především mutace viru. "Mutace mají výraznější schopnost pronikání do buněk. Z Británie přicházejí zprávy, že skutečně tato mutace postihuje výrazněji i dětskou populaci," řekl pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog a poradce premiéra Roman Prymula.

V současnosti se nejvíce řeší neprodloužení nouzového stavu a dopadů takového kroku. Nouzový stav platí do 14. února. Vláda žádala kvůli koronavirové pandemii dolní komoru o dalších 30 dnů stavu nouze, poslanci to ale odmítli, stejně jako návrh lidovce Stanislava Juránka na prodloužení nouzového stavu o dva týdny. Skončí tak s nedělí.

Herečka Jaroslava Obermaierová (75) má třetí dávku vakcíny za sebou. Je ráda. V předloňské...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu