Mutace viru: Každý desátý s vážným průběhem je ve věku 50 až 59 let. Promluvil primář infekčního oddělení

Pacient - Ilustrační snímek
Pacient – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 12. 3. 2021

Těžký průběh covidu-19 vyžadující pobyt v nemocnici mají podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (50) nyní častěji i mladší lidé. Přibližně šest procent pacientů na jednotkách intenzivní péče (JIP) jsou mladší 40 let, řekl dnes ministr České televizi. Každý desátý s vážným průběhem je ve věku 50 až 59 let. "Je pravda, že se tyto případy objevují," řekl pro ŽivotvČesku.cz Pavel Dlouhý z infekčního oddělení Masarykovy nemocnice.

V první polovině týdne bylo v nemocnicích 9000 pacientů s covidem-19, což je nejvíc od začátku epidemie. Intenzivní péči potřebuje přes 1900 z nich. "Často si mladí nebo mladší lidé myslí, že se jich to netýká. Jednoznačně dochází ke snižování věkového průměru přijímaných i těžce nemocných," uvedl ministr. Důvodem je podle něj to, že řada starších se už z koronaviru vyléčila, jsou očkovaní a část z nich nemoci podlehla.

"Před pár dny jsem si dělal statistiku, jak jsme na tom my. V tuto chvíli máme odléčeno více než 1200 covidových pacientů u nás na lůžkách a když jsem srovnával průměrný věk v listopadu, tak tam to byli ve věkovém průměru pacienti ve věku 70 let a včera to bylo 68 let. Je zde tedy mírný pokles. Je pravda, že jsou případy, kdy se objevují mladší lidé, padesátníci, čtyřicátníci, výjimečně mladší ročníky a opravdu je potřeba říkat, že dojde k závažnému průběhu i u mladších ročníků. Nicméně platí, že závažným průběhem jsou ohroženi lidé vyššího věku a že průběh je u nich těžší ve smyslu, že skončí na jednotce intenzivní péče," řekl pro ŽivotvČesku.cz Pavel Dlouhý z infekčního oddělení.

Průměrný věk lidí s těžkým průběhem covidu-19 je podle dat, která Blatný představil, 68,5 roku a medián 71 let. Čtvrtina žen, které se dostanou na JIP, jsou ve věku nad 80 let, 35 procent ve věku 70 až 79 let, téměř 19 procent 60 až 69 let a deset procent ve věku 50 až 59 let.

U mužů je méně osmdesátiletých a starších, jen 16 procent. Sedmdesátníků téměř 37 procent a 26 procent šedesátníků. Obecně je mužů mezi hospitalizovanými na JIP asi 60 procent, častěji než ženy se tam dostanou i čtyřicátníci. Naopak žen je hospitalizováno více ve věku 30 až 39 let.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.