Muž, který zachránil 669 dětí před koncentračním táborem. Kdo byl Nicholas Winton?

Nicholas Winton byl opravdový hrdina.
Nicholas Winton byl opravdový hrdina.
Foto: wikipedia.org
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 20. 5. 2020

Mnozí lidé mu vděčí za svůj život... Kdo byl Nicholas Winton? Šlo o člověka s velkým srdcem. Byl britský humanitární pracovník a makléř, který v roce 1939 zachránil před transportem do koncentračních táborů 669 převážně židovských dětí z Nacisty okupovaného území Československa.

Nicholas Winton se narodil 19. května 1909 v Londýně. V pondělí by oslavil své 111 narozeniny. Díky jeho statečnosti se podařilo z nacistického protektorátu Čechy a Morava do Británie.

První vypravený vlak se vydal na cestu z Prahy v květnu roku 1939. Nicholas Winton zemřel v červenci 2015 v úctyhodném věku 106 let. Nejvíce Wintona trápilo, že a nemohl se s faktem životně smířit, že poslední transport 1. září už nedorazil.

Jeho život ve filmu

Životní příběh Nicholase Wintona byl zaznamenán v dokumentárním filmu Síla lidskosti. Premiéru v Praze měl roku 2001. Do Česka na ní dorazil Winton s rodinou, kde se setkal s lidmi, které zachránil.

Anglická královna Alžběta II. vyznamenala Nicholase Wintona řádem britského Impéria za jeho zásluhy pro společnost. Dále pak prezident Václav Havel ocenil Wintonův čin Řádem TGM. V současné době je Nicholas Winton nominován na Nobelovu cenu za mír.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.