Muže na Tachovsku uštklo mládě jedovatého chřestýška malého. Chovatel uvedl, jaké hrozilo nebezpečí

Chřestýšek malý
Chřestýšek malý
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 25. 5. 2021

Plzeňská policie informovala o události z 20. května, kdy muže uštklo mládě chřestýška malého. Jde o jedovatého hada, k jehož chovu neměl povolení, uštknutí přežil. Policisté si na místě nebyli jistí, zda se had neodplazil, nenašli totiž tělo plaza, na kterého muž v úleku šlápl. V úterý po poledni informovali, že had byl nalezen mrtvý. Profesionální chovatel popsal, zda by zde vůbec přežil. "Za těchto podmínek tady přežije, v prosinci nebo v lednu by nepřežil," řekl pro ŽivotvČesku.cz Karel Zavadil a popsal, jaké nebezpečí chřestýšek malý znamená pro lidi.

Muž na cestě z Lestkova do Plané chtěl zkontrolovat mládě chřestýška malého, kterého převážel. Zhruba dvaceticentimetrový had ho však uštkl a muž ho v úleku setřásl na zem a šlápl na něj. Po příjezdu policie se ale nepodařilo tělo nalézt a hrozila možnost, že se z místa odplazil.

"Je možné, že se dokázal odplazit, protože chřestýši vydrží i trošku nižší teploty, ale ne moc dlouho, protože potřebují vyšší teploty svého okolí. Tady nyní nemrzne, je relativně chladněji, ale had mohl zalézt někam, kde je tepleji. Za těchto podmínek tady přežije, v prosinci nebo v lednu by nepřežil," řekl pro ŽivotvČesku.cz profesionální chovatel Karel Zavadil.

Podle něho existovaly dvě možnosti. "Buď unikl a přežije tady, nebo ho ten muž zašlápl, čímž ho zabil," vysvětlil chovatel pro ŽivotvČesku.cz. Druhá možnost se nakonec ukázala býti tou správnou, neboť uštknutý muž se na místo vrátil a tělo chřestýška malého se mu nakonec podařilo najít.

Za předpokladu, že by se hadovi podařilo z místa odplazit, by v aktuálních podmínkách dokázal přežít. S největší pravděpodobností by si našel teplé místo v přírodě, kde by byl pro člověka potenciálním nebezpečím.

"Chřestýši mají silné neurotoxiny i hemotoxiny, tento chřestýšek ale není pro člověka zásadně nebezpečný. Záleží na tom, kolik jedu dá a jaký má dotyčný imunitní systém. Dospělí chřestýši jed dávkují, mláďata dávají celou dávku. Těch možností, kdy člověk není v přímém ohrožení života, je hodně. Přesto by měla uštknutá osoba najít lékaře a hlavně se moc nehýbat, protože pohybem proudí rychleji krev a jed by se mohl rychleji rozšířit do organismu," doplnil zkušený chovatel Karel Zavadil pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.