Na Českolipsku řádí patrně indická mutace. Roman Prymula popsal, že očkovaní nemohou být zcela v klidu

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Pixabay
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 25. 5. 2021

Epidemická situace v posledních dnech je příznivá. Krajská hygienická stanice Libereckého kraje ale odhalila nákazu v obci Polevsko v okrese Česká lípa, kde musela být uzavřena jedna firma, část základní školy a mateřská škola. Vzorky byly předány k posouzení Národní referenční laboratoři a vzniklo podezření na skutečnost, že se jedná o indickou mutaci. Zatím to předběžné výsledky potvrdily a čeká se na sekvenaci. Epidemiolog Roman Prymula (57) uvedl, v čem tkví největší nebezpečí této varianty viru a zda je rezistentní vůči očkování. "Je vidět, že jednodávkové schéma na ni příliš neúčinkuje – tam je účinnost kolem 30 procent a u dvoudávkového schéma je sice vyšší, ale přesto se může stát, že při nižších hladinách protilátek tu indickou mutaci nepokryje," vyjádřil se pro ŽivotvČesku.cz.

Mluvčí Státního zdravotního ústavu (SZÚ) potvrdila pro server TN.cz, že Národní referenční laboratoř vyloučila prostřednictvím detekčního PCR testu a dvou následných PCR testů u vzorků obdržených od Krajské hygienické stanice Libereckého kraje, že by se jednalo o britskou nebo jihoafrickou mutaci koronaviru. Naopak potvrzena byla zatím touto metodou indická mutace, nyní se čeká se na rozhodující sekvenaci, která přinese definitivní výsledek. Počet nakažených se přitom vyšplhal asi na 60 lidí.

"Indická mutace je značným problémem, protože se šíří skutečně mnohem intenzivněji než standardní divoký virus nebo jiné mutace. Proto panují určitě obavy, že se může šířit i v klidnější epidemické situaci, kdy by tady běžná virová zátěž žádné problémy nepůsobila," řekl Roman Prymula pro ŽivotvČesku.cz s tím, že zásadním problémem je bohužel to, že indická mutace koronaviru by mohla mít schopnost obcházet imunitu navozenou očkováním.

"Je vidět, že jednodávkové schéma na ni příliš neúčinkuje – tam je účinnost kolem 30 % a u dvoudávkového schéma je sice vyšší, ale přesto se může stát, že při nižších hladinách protilátek tu indickou mutaci nepokryje," vysvětlil epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví pro ŽivotvČesku.cz.

Indická mutace by mohla být zásadní také ve zpomalení dosud rozjetého rozvolňování a vést také ke znovuzavedení vládních opatření a restrikcí. "Pokud by došlo k tomu, že tady bude nějaké významnější ohnisko způsobené právě touto mutací, tak se může stát, že minimálně regionálně budou přijata opatření, která by omezila šíření," doplnil Roman Prymula pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.