Na diplomaty dohlíží složky policie. Zavolali jsme na ruskou ambasádu. Přišla jejich odpověď

Ruská ambasáda v Praze
Ruská ambasáda v Praze
Foto: ŽivotvČesku.cz
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 22. 4. 2021

Mezinárodní krize mezi Českem a Ruskem se dál vyhrocuje. Ve čtvrtek v poledne vypršelo ultimátum ministra zahraničí Jakuba Kulhánka (36). Mělo by dojít k vyhoštění ruských diplomatů. Na ruské ambasádě v Praze panuje napětí. Redaktoři ŽivotvČesku.cz na ambasádu volali, aby získali vyjádření k momentální situaci. "Zavolejte zítra," zněla odpověď a došlo k rychlému zavěšení telefonu. Za deset minut redaktoři zavolali znovu a znovu požádali o vyjádření.

Diplomatická krize, kterou odstartovalo zjištění Bezpečnostní informační služby o explozích ve vrbětickém muničním skladu, pokračuje. Spor mezi Českou republikou a Ruskem se dál vyhrocuje. Nový ministr zahraničí Jakub Kulhánek po poradě s prezidentem Milošem Zemanem a premiérem Andrejem Babišem dal ve středu ruské straně ultimátum. Buď se čeští diplomaté vrátí do Ruska, nebo česká strana recipročně srazí počet ruských diplomatů.

"Zareagovali jsme jako suverénní země v reakci na zjištění ohledně výbuchu ve Vrběticích. Vzhledem k rozdílu ve velikosti našich ambasád vyhoštění 18 ruských zpravodajců ničím neohrozí fungování ruské ambasády v Praze. Protireakce ruské strany vyhostit 20 našich diplomatů včetně zástupce velvyslance byla nepřiměřená a de facto paralyzovala fungování naší ambasády. Panu velvyslanci jsem oznámil, že Rusko má čas do zítra do 12:00, aby umožnilo návrat všech vyhoštěných diplomatů zpět na velvyslanectví ČR v Moskvě. Pokud se nebudou moci vrátit do Moskvy, pak hned zítra rozhodnu o snížení počtu pracovníků na ambasádě Ruské federace v Praze tak, aby odpovídal současnému stavu na českém velvyslanectví v Moskvě," oznámil ministr zahraničí na tiskové konferenci.

Ruská strana na ultimátum nepřistoupila. Po 12. hodině se ve čtvrtek nic nedělo. Na 15. hodinu si Moskva předvolala českého velvyslance Vítězslava Pivoňku a bude žádat vysvětlení. Čeká se na postup ruské strany, pak bude zřejmě reagovat Praha.

Na Náměstí Borise Němcova před ruskou ambasádou jsou připraveny ozbrojené síly. Okolí ambasády monitoruje policie, připraveni jsou také těžkooděnci.

Česká republika sníží počty ruských diplomatů v Praze. Na společné tiskové konferenci to oznámili premiér Andre Babiš, ministr vnitra Jan Hamáček a ministr zahraničí Jakub Kulhánek. S postupem souhlasí také prezident Miloš Zeman. Andrej Babiš znovu mluvil o tom, že na území České republiky byl spáchán teroristický akt. To je podle bývalého velvyslance v Rusku Petra Koláře klíčové slovní spojení. "Naši pozici u spojenců tato slova posílí," uvedl Petr Kolář pro ŽivotvČesku.cz.

Redakce ŽivotvČesku.cz ve čtvrtek ve 13. hodin žádala vyjádření. Pracovník ruské ambasády telefon zvedl, ale odmítl přepojit na někoho, kdo by dal vyjádření. V momentě, kdy komunikace přešla z ruštiny do češtiny, tak zavěsil s tím, ať zavoláme zítra. Za deset minut jsme volali znovu s dotazem, kterého pracovníka ambasády máme zítra (v pátek) kontaktovat. "Zavolejte zítra," zněla odpověď, kterou ambasáda používá od soboty jako univerzální odpověď pro novináře. Ptali jsme se znovu, koho máme zítra chtít k telefonu. "Zavolejte zítra," zněla znovu odpověď a došlo opět k zavěšení telefonu.

"Z taktických důvodů nesdělujeme informace o počtu nasazených policistů. Mohu potvrdit, že policisté dohlíží na bezpečnost u ambasády s tím, že z důvodů aktuální situace další informace nyní poskytovat nebudeme," uvedla k napětí před ruskou ambasádou pro ŽivotvČesku.cz policejní mluvčí Eva Kropáčová.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu